Hibiskus Çayı ve Hibiskus Şerbeti Hakkında

İbrahim Saraçoğlu’nun Akciğer Kanseri ve Wilson Hastalığı İçin Önerdiği Hibiskus Bitkisinden Çay ve Şerbet Hazırlama

Halk arasında amber çiçeği ve gülhatmi isimleriyle de bilinen hibiskusun yetiştiği yerlerde demir ve magnezyumu depolayıcı özelliği vardır. Aynı zamanda antioksidan bakımından da bayağı zengindir. İbrahim Saraçoğlu çayı yapılacak olan hibiskusun koyu kırmızı renkli ve ekşi tatta olasına dikkat etmenizi tavsiye ediyor.

Yüksek tansiyonu ve kan şekerini dengeleme özelliği bulunan bu çay birde bakın hangi ciddi hastalıkları da tedavi ediyor:

İbrahim Saraçoğlu akciğer kanserine yakalananların gün de iki bardak hibiskus çayı içmelerini öneriyor. Yine bu bitkinin alt taç yapraklarının vücuttan bakır atılımını sağladığını bu açıdan Wilson hastalığına yakalananların bu çayı kesinlikle içmeleri gerektiğini tavsiye ediyor.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kaynamakta olan 1 su bardağı suyun içerisine 1 çorba kaşığı hibiskus atılır ve 3 dakika kadar kaynatılır. 3. dakikanın sonunda ocak kapatılır ve su ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür ve ılık olarak yavaşça içilir.

Hibiskus çayı kürünü akciğer kanseri olan hastalar 10 gün, Wilson hastaları ise 15 gün kullanmalıdır. Her defasında taze hazırlanmalıdır.

Hibiskus Çayı Faydaları

Akciğer Kanseri hastaları için destekleyici özelliği vardır.

Wilson hastalarına karşı faydalıdır. Vücuttan bakır atılımını sağlar.

Ateş düşürücüdür. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

Damar sertliğine karşı iyi gelir.

Tansiyonu düşürür.

Tip 2 diyabet hastalarına faydalıdır.

Güçlü bir antioksidandır.

Şişkinliği ve gazı giderir.

Kötü kolesterolü düşürür.

Ödem attırıcıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hibiskus Çayı Zayıflatır mı?

Kan şekerini dengeleyici özelliği ile tatlı krizinin önüne geçer. Birde ödem söktürücü özelliği ile zayıflamaya destek sağlar diyebiliriz.

Hibiskus Şerbeti Tarifi

Malzemeler:

2 çorba kaşığı hibiskus

3 su bardağı şeker

Yarım adet limon suyu

4 su bardağı su

5-6 adet karanfil

1 veya 2 adet çubuk tarçın

Yapılışı: Suyu tencereye aktarıp ısıtın. Şeker hariç malzemeleri bırakıp 5 dakika kaynatın. Ardından çubuk tarçını içerisinden alın (tadını ağırlaştırmaması için). 20 dakika ağzı kapalı dinlendirin. Daha sonra süzün. Soğuk olarak servis edin.

Hibiskus Çayı Zararları

Guatr ve trioid rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır. Hamile bayanların kullanmaması önerilir. Tavsiye bizden şifa Allah dan. Geçmiş olsun.