Her Türlü Boyun Ağrısını Geçiren Hareketler

İşte otur, otobüste otur, evde otur derken tüm hayatımız oturarak hareketsiz geçiyor. Otururken kıpırdamadan, bir de bilgisayar, televizyon veya telefon ekranına bakıyoruz. Bütün gün buna maruz kalan vücudunuzda sorunlar çıkmaya başlar. Bu sorunlardan başlıca olanları, boyun ağrısı problemleridir. Özellikle sertleşme tutulmalar ve kramplar sıklıkla meydana gelebiliyor.

Bu yazımızda sizlere özel bir egzersiz programı hazırladık. Bu program sayesinde boyun ve sırt ağrılarınız geçecek ve bütün gün oturmanın yan etkilerini yaşamayacaksınız.

Boyun Kaslarını Rahatlatın

Dik olacak şekilde oturun ve ellerinizi başınızın üstüne koyun. akabinde çeneniz göğsünüze değene kadar aşağı eğin ve ellerinizle aşağı doğru ittirin. 30 saniye devam edin.

Omuzlarınızı Çalıştırın

Dik bir şekilde oturun. Sol kolunuzu başınızın sol yanından sırtınıza doğru getirin ve sağ kolunuzu da dirsekten bükerek sırtınızda olabildiğince yüksek bir noktaya getirerek sol elinizi yakalayın. İki kol için de 30 saniye devam edin.

Boynunuza Kan Akışını Arttırın

Ayakta dik bir pozisyonda bekleyin ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ardından omuzlarınızı kulak seviyesine kadar kaldırın, birkaç saniye bekleyin ve geri indirin 30 saniye boyunca aynı işlemi tekrarlayın.

Kol Kaslarınızı Açın

Sol yanınıza duvarı alarak ayakta pozisyonunuzu alın ve sol ayağınızı sağ ayağınızın önüne gelecek şekilde koyun. Başınızı solunuzdan geriye doğru çevirin ve ardından ayaklarınız yerde sabit kalacak şekilde sol elinizi omuz seviyenize denk gelecek şekilde geriye doğru kaldırın ve duvara yaslayın. Ardından, vücudunuzun üst kısmını döndürerek kol ve omuz kaslarınızı esnetin. Başınızı yavaşça önünüze indirerek egzersizi tamamlayın. Sonrasında sağınıza dönüp aynı işlemi tekrar edin. Her iki taraf için de 30 saniye tekrarlayın.

Duruşunuz Üzerinde Çalışın

Dik bir şekilde oturun ve omuzlarınızı hafifçe geriye salın. İlk üç parmağınızı çenenize yerleştirin ve çenenizle yapabildiğiniz kadar parmaklarınızı birkaç saniye boyunca ileri itin. Ardından, çenenizi parmaklarınızla bastırarak geriye doğru itin. 30 saniye boyunca işlemi tekrarlayın.

Kas Kasılmalarından Kurtulun

Dik oturun ve iki elinizi başınızın üzerinde birleştirin. Başınızı dik bir şekilde sola çevirin. Birkaç saniye bekleyin ve ardından başınızı sağa çevirin. 30 saniye boyunca bu işlemi tekrarlayın.

Omuzlarınızı Güçlendirin

Ayakta dik bir pozisyon alın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ellerinizi başınızın üzerine kaldırın, dirseklerinizi düzleştirin ve ellerinizi birbirine yapıştırın. Omurganızı esneye bildiği kadar yukarı doğru esnetin ve birkaç saniye sonra ellerinizi yavaşça indirin. Sonrasında kollarınızı dirsekten bükerek vücudunuza yapıştırın ve yanlara açın. Kürek kemiklerinizi geriye doğru bastırarak esneyin. Birkaç saniye bekleyin ve geri bırakın. 1 dakika boyunca devam edin.

Hareketleri mümkün olduğunca sakince ve açıkladığımız şekilde yapmaya çalışın. Eğer egzersiz yaparken aşırı bir şekilde ağrı çekerseniz hemen bırakın ve doktorunuza başvurun.