Her Şehrin İhtiyacı Olan Tasarımlar Sizi Şaşkına Çevirecek

Şehirde yaşamanın zorluklarını hemen hemen hepimiz biliyoruz. Hava kirliliği, zamanında alınmayan çöpler, trafik, elektrik, su, doğalgaz kesintileri zaten zor olan hayatımızı iyice zor hale getiriyor.

Ancak bazı tasarımlar var ki icat edenlere ömür boyu minnettar kalacağız.

Bazen küçük gibi görünen faydalar insanın hayatını kolaylaştırmada önemli bir yere sahip oluyor.

Bu yazımızda size hayatı kolaylaştıran basit ama oldukça faydalı icatlardan ve bunların günlük hayatta kullanışlarından bahsedeceğiz. Arkanıza yaslanın ve yaratıcının insan zihnine yerleştirdiği, ilham ettiği kolaylıkların keyfini çıkarın.

Trafik ışıklarını hiç böyle görmüş müydünüz?

Gece veya yağmurlu havalarda ışıklara dikkat etmek daha da zorlaşır. Bu tasarım sayesinde hem yayalar hem de sürücüler kolaylıkla ışığın rengini fark edebilir ve önlemlerini zamanında alabilirler.

Yolları temiz tutmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Bu gördüğünüz fıskiye sistemi sayesinde yollar her daim temiz ve serin kalıyor. Hem düzenli temizliğe gerek kalmıyor hem de yol çizgileri kapanmamış oluyor.

Uzun otobüs yolculukları artık daha eğlenceli

Otobüste bir kitap rafı olsa, yolculuğunuz bitene kadar okusanız, sonra da kitabı yerine bıraksanız harika olmaz mıydı? Hatta evlerimizdeki fazla kitapları getirip bu raflara bıraksak ve bunları herkesin faydalanmasını sağlasak daha harika bir iş yapmış olmaz mıydık?

Otoyolun bir şeridi arabalarınızı şarj etmek için kullanılabilir

Bu gördüğünüz otoyolda bir şerit elektrikli araçların yolda giderken şarj olabilmesini sağlıyor. Her geçen gün yaygınlaşan elektrikli arabalar kainatı korumak için yapmamız gereken güzelliklerden sadece biri. Çocuklarımıza da kendimizin ki kadar güzel bir dünya bırakmak için en azından bu kadarını yapmalıyız.

Merdiven yerine kaydıraktan inmek güzel olmaz mıydı?

Bu ilginç yöntem gününüze birkaç saniyeliğine de olsa renk ve eğlence katıyor. Ancak alışveriş yaptıysanız poşetleri başka birine teslim etmeyi unutmayın.

Şemsiye kilidi mi o?

Hava yağmurluyken girdiğiniz mekan da şemsiyeyi ne yapacağınızı bilemezsiniz ve çoğunlukla da sorun çıkartır. Bu basit sistemi kullanarak şemsiyelerinizi çıkarken almak için kilitleyebilir ve zamanınızın tadını farklı çıkarabilirsiniz.

Durakta beklemek artık çok keyifli

Duraklara salıncak kursak sizce de harika olmaz mıydı? Bazen dakikalarca gelmeyen otobüsleri sallanarak beklemek, zaman geçirmek ve eğlenceli bir an için harika bir yol olabilir.

Parkta şarjsız kalmayın

Rahatlamak için şehrinizdeki parka gitmeye karar verdiniz ancak elektronik aletlerinizin şarjının dayanmamasıyla keyfiniz artık kaçmayacak. Bu gördüğünüz sallanan sandalyelerin üzerinde güneş panelleri var ve rahatlıkla tüm elektronik aletleriniz şarj edilebilir.

Bisikletle bayır çıkmak tarihe karıştı

Norveç teki bu sistem sayesinde artık bisikletle bayır çıkmak çok daha kolay. Tek yapmanız gereken bir ayağınızı sistemin üzerine yerleştirmek ve sizi yukarı taşımasını beklemek.

Hangi tuvalet boş diye düşünmeye son

Bu sistem sayesinde her tuvaletin kapısının üzerindeki yeşil ve kırmızı ışıklarla tuvaletin dolu ya da boş olup olmadığını size söylüyor.

Trende bisiklet yeri olması

Bu sistem sayesinde bisikletleri trenin içine almak zorunda kalmadan herkesin sıkışmadan rahatlıkla seyahat etmesini sağlıyor.

Hem insanlara hem hayvanlara su çeşmesi

Bu çeşme herkesin susuzluğunu gidermesi için güzel bir imkan sağlıyor. Üstteki çeşme insanlar, alttaki yer ise hayvanlar için tasarlanmış.

Atlıkarınca herkes içindir

Bu deniz kaplumbağası şeklindeki engelli dostu binek sayesinde herhangi bir sebepten tekerlekli sandalyede olan çocuklarımız da bu zevkli eğlenceden mahrum kalmayacak.

Herkes nereye park etmesi gerektiğini bilsin

Bu ayırıcı aparat sayesinde kimse kimsenin arabasına 30 santimden fazla yaklaşamıyor, istenmeyen olaylar önleniyor ve medeniyet bir daha güzelliğini gösteriyor.

Sabit şemsiyeler mi? Harika fikir!

Deniz kenarındaki banklara sabitlenen bu geniş şapkalar sayesinde hem başınıza güneş geçmiyor hem de yağmurdan korunuyorsunuz iyi seyirler.