Her Kadının Bilmesi Gereken 20 Görgü Kuralı

Merhaba değerli okurlarımız, bugün özellikle bayan okurlarımız için 20 adet görgü kuralı belirledik ve bu kuralları yazarak sizlerin beğenisine sunuyoruz. Eğer sizin de eklemek istediğiniz, eksik bulduğunuz kurallarınız varsa bize yazabilirsiniz. Sizlerin görüşleri bizim için çok önemlidir. Esen kalınız.

1-Misafirleriniz Olduğunda

Misafirleriniz evinize ilk defa geliyorsa mutlaka tuvaletinizi temiz tutun ve onlara nazik bir şekilde, banyo bölümünü gösterin.

İlk kez gelen misafirler tuvalet yerini size soramayabilir o yüzden bu gibi durumlar da sizin ilk önce davranmanız gerekmektedir.

2-Misafirlerin Yiyecek ve İçecek Getirmesi

Eğer misafirleriniz yiyecek ya da içecek getirdiyse mutlaka masanın üzerine koyun; eğer saklayıp ayırırsanız bu misafirlerinize bir soru işareti bırakabilir o yüzden getirilen yiyeceklerin mutlaka herkesin görebileceği ve tadabileceği bir şekilde masaya koyun.

3-Misafir Olduğunuzda

Eğer bir işiniz çıktı ve erken ayrılmak istiyorsanız ev sahibinden mutlaka izin isteyin ve gitmeniz gerektiğini güzel bir dille anlatın ev sahibi size asla alınmayacağını söyledikten sonra rahatça çıkabilirsiniz.

Fakat diğer misafirler giderken vedalaşmayın saygısızlık olarak nitelendirebilirler.

4-Bir Restoranda

Bulunduğunuz ortam çok sıcaksa bir peçete sallayarak kendinizi soğutmayın, bir garsona yeterince temiz hava almadığınızı söyleyin ve klima cihazlarını açmasını isteyin.

5-Çanta Kullanımı

Çantanızın içeriğini halka açık bir yerde bırakmayın, çoğu kişi bunu görgüsüzlük olarak görebilir.

6-Masada Makyaj Yapma

Masada iken rujunuzu kullanabilirsiniz; Bununla birlikte rimel ve benzeri diğer işlerinizi sadece lavaboda uygulayın. Rujunuzu da lavaboda tazeleyebilirsiniz.

7-Evde Olsanız Bile Görgü Kurallarını Unutmayın

Örneğin başka bir odadan bağırmak çok kaba, ayrıca bu davranışa alışırsanız diğer insanların gözünde kötü bir izlenim bırakacaktır.

8-Sofra Adabı

Sadece kendi bardağınızı doldurmak kaba olabilir önce yanınızda oturan kişinin isteyip istemediğini sormanız daha iyi olacaktır.

9-Yemek Seçimi

Bir tabakta en iyi yiyecek parçasını seçmek uzun zaman alır. En yakın parçayı al.

Bir çay fincanı tutarken parmaklarınızı sapın önüne ve arkasına yerleştirin bununla birlikte kahve içerken parmaklarınızı sapın etrafında sarabilirsiniz.

Unutmayın iş yerinde makyajınızı hazırlamak masanıza çanta veya şapka koymak uygun değil bunun için farklı bir yer bulmalısınız.

Düşük bir sandalyede oturuyorsanız bacaklarınızı germeyin dizlerinizi bir arada tutun ve onları yana yatırın bacaklarınızı yalnızca bir ayağınızı arkaya koyarsanız olumsuz algı yaratabilir. O yüzden yana yatırma alışkanlığı edinmelisiniz.

Diğer Kurallar

Ziyaret ettiğiniz yerde vestiyer yoksa kıyafetlerinizi özel askılar içerisine koyun.

Saçınızı vestiyerde düzeltmeniz iyi ancak makyajınızı yapmayın. Böyle birşey yapmanız gerekiyorsa tuvalete gitmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Araba Kuralları

Bir kadın bir arabaya bindiğinde adım atmamalı, koltuğa oturduktan sonra bacaklarını toplayarak yerleştirmelidir. Arabadan inerken ise bir adımı attıktan sonra ayağa kalkmalı.

Kendi arabanızda ayrılıyorsanız, erkek arkadaşınız sizi arabaya götürebilir ve kapıları güvenli bir şekilde kilitlediğinizden emin olabilirsiniz.

Farklı olmak istiyorsanız eğer arabada konuyu ilk açan kişi siz olabilirsiniz.

Erkekler ve kadınlar birbirlerini yeterince iyi tanıyorlarsa arada bir araya gelebilirler tabi arabada sürekli susmaları olumsuz bir tavırdır.

Sinema, tiyatro, konser salonu gibi toplu mekanlara girerken yavaş ve düzgün hareketlerle girmek salonda doğru oturmak ve mısır ve çekirdek yiyerek ses çıkarmamak gerekir.