Her Gün Vazelin Kullanmanızı Sağlayacak Sebepler

Cilt temizliği, yara bakımı ve makyaj temizliği için ayrı ayrı ürünlere her yıl binlerce lira para harcamaya artık gerek yok. Bu ürünlerin yerine, tek bir ürünle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi söylesek ne dersiniz?

Eskiden petrol kuyularında çalışan işçiler yaralarını tedavi etmek için vazelin kullanırlardı. Bundan dolayı kozmetik amaçlı piyasaya sürülürken de petrol jeli diye adlandırıldı. Bilindiği gibi sade, gül kokulu ve nane aromalı gibi birçok vazelin çeşidini marketlerde ve eczanelerde bulabiliyoruz.

Gelin Faydalarını Öğrenelim!

Bir sürü para verip aldığınız birçok bakım ürününün etken maddesi vazelin desek bize inanır mısınız? Evet, dediğinizi duyuyor gibiyim. Öyleyse faydalarına bir göz atalım. Cildinizi nemlendirmede, kuruluk ve çatlak gidermede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yanıklar ve kesikler gibi moral bozucu durumlarda da başka ürünlere başvurmadan vazelin kullanabilirsiniz.

Eğer geçmeyen nasırlarınız ve ayak topuklarında çatlaklar varsa varsa, yatmadan önce o bölgeye sürün ve üzerine çorap giyerek yatın. Sabah kalkınca nasırın kuruyup düştüğünü ve topuk çatlaklarının iyileştiğini göreceksiniz.

Şampuanınız ve saç kreminizin de içinde vazelin bulunur. Saçlarınızı yumuşatır, parlatır sağlar ve daha kolay taramanızı sağlar. Ayrıca saçlarınızı derinlemesine besleyerek ahenkli bir görünüm sağlar. Saçlarınız daha sağlıklı hale gelir ve dökülme sorununu ortadan kaldırır.

Kaşlarınız dökülüyorsa, bunun içinde vazelini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kaşlarınızın istediğiniz şekilde düzgün çıkmasını istiyorsanız bunu vazelin kullanarak yapabilirsiniz.

Saçlarda olduğu gibi tırnaklarda da bayağı fayda sağlar. Kolay kırılmaları önler, tırnağı kuvvetlendirir ve parlaklık verir.

Bebeklerde meydana gelen bez yanıkları ve pişiklerde vazelin kullanılır.

Makyajınızı temizlerken de vazeline ihtiyaç duyabilirsiniz. Çok fazla uğraştırmadan kolayca temizler ve cildiniz tahriş olmamış olur.

Dövme yaptırdıysanız veya yaptırmayı düşünüyorsanız en az bir ay vazelin kullanabilirsiniz. Çünkü dövme yapılan vücudumuzdaki bölge de bir yaradır ve devamlı nemli tutulması gerekir. Bunu da en iyi nihayetin de bir krem olan vazelin sağlar.

Çok fazla kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü aşırı güneşli havalarda cildinizi karartabilir ve özellikle rüzgarlı havalarda dışarıdaki uçuşan tozların sürdüğünüz bölgeye yapışmasına neden olabilir.