Her Gün Elma Sirkesi Tüketmek İçin 10 Harika Sebep!

Elma, kışın ayrı yazın ayrı güzel meyvelerimizdendir. Şöyle sulu ve sert elmaya kim hayır diyebilir ki. Elmayı hem meyve olarak yiyebilir hem de sirke olarak ta kullanabiliriz. Cildiniz, saçınız, eviniz ve hatta evcil hayvanlarınız bile tüm mucizevi etkilerinden faydalanabilir. Her şeyin doğal olanı yararlı olduğu üzere, elma sirkesinin de doğal olanı makbuldür. Ham, organik, süzülmemiş ve pastörize edilmemiş elma sirkesi salatalara sos olarak kullanılmaktan çok daha fazla  kullanım alanı mevcuttur. İşte her gün elma sirkesi tüketmek için 10 harika sebep:

1. Elma Sirkesi Saçınızı Parlatabilir

Saçlarımızı yıkadıktan sonra saçlarımıza bir miktar elma sirkesi kullanarak saçımızın parlak olmasını sağlayabiliriz. Şampuandan sonra saçlarınız için durulama olarak kullanılabilir, saçınızın güçlendirir ve parlatır. Bir kap içerisini yarım yemek kaşığı sirke koyup, üzerine de 1 bardak bu ekleyip, şampuan kullanımından sonra bu karışımı gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Etkileyici sonuçlar almak için bu karışımı haftada birkaç kez kullanın.

2. Doğal Elma Sirkesi Cildinizin PH’ını Düzenler

Kullanacağımız kadar elma sirkesini su ile karıştırıp, bir miktar pamuk ile yüzümüze uygulayabiliriz. Su ile karıştırdığımız sirkeyi duş aldıktan sonra ve sabahları nemlendiricinizi uygulamadan önce yapabilirsiniz. Cilt lekesi, yaşlılık lekeleri veya sivilce izlerinin yok olması için gece boyunca karışımı cilt üzerinde de bırakılabilirsiniz.

Ayrıca siğiller içinde oldukça etkilidir. Siğiller için kullanımı ise, bir miktar pamuk u elma sirkesine batırıyoruz ve sonra pamuğu siğil üzerine bantlayıp bir gece bekletiyoruz. Deri, solüsyonla reaksiyona girdiğinde bir miktar şişebilir, ancak bekletmeye devam ederek siğilin düşmesini bekleyin. Siğil düştüğünde, siğilin tekrar oluşmaması için tedaviye birkaç gün daha devam edin.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Eğer ki kilo vermek istiyorsak günlük olarak yarım litre suya 2 çay kaşığı elma sirkesi tarifini deneyin. Bu karışım gün boyunca yudumlanabilir. Araştırmalar, günlük olarak asetik asit alımının önemli ölçüde kilo verdiğini göstermektedir.

2009 yılında yapılan bir araştırmada, 12 hafta boyunca asetik asit tüketen insanlarda ciddi kilo kaybı yaşadığı ve karın yağında, bel çevresinde ve trigliseritlerde azalma olduğu tespit edildi. Trigliseritleri önlemek istediğimiz kötü kolesterole katkıda bulunur.

4. Tüm İç Vücut Sisteminizi Dengeleyebilir

Vücudumuz sürekli bir şekilde dengeli olmayı ister. Dengemiz az bir şey bozulduğu zaman hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Vücudumuz sürekli bir denge durumu elde etmek için çaba gösterir. Elma sirkesi sağlıklı bir PH seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar, yüksek asit seviyelerinin (düşük pH seviyesi) enerji eksikliğine ve daha yüksek enfeksiyon insidansına yol açtığını göstermektedir. Bu nedenle, doğal bir enerji artışı için günde birkaç kez elma sirkesi yudumlayabilirsiniz.

5. Elma Sirkesi Detoks Yapmanıza Yardımcı Olabilir

PH’ınızı dengelemenin bir parçası olarak, elma sirkesi vücudun genel bir detoksifikasyonunu sağlar. Yapılan araştırmalar elma sirkesinin kardiyovasküler dolaşımın uyarılmasına ve karaciğerin detoksifikasyonunu yardımcı olabileceğini göstermektedir.

6. Lenfatik Sisteminiz İçin Harikadır

Elma sirkesi vücutta bulunan mukusun parçalanmasına ve lenf bezlerinin temizlenmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, elma sirkesinin mukus ve sinüs tıkanıklığını azaltabilmesi nedeniyle alerjilere yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Elma sirkesi, alerjilerin etkilerini azaltırken, aynı zamanda sinüs enfeksiyonları ve boğaz ağrıları engellemeye de yardımcı olabilir.

7. Candida’dan Kurtulmanıza Yardımcı Olabilir

Elma sirkesinin içeriğinde, insanlarda bulunan Candida mantarının bedeninizden atmanıza yardımcı olabilecek doğal enzimler bakımından zengindir. Candida ayrıca yorgunluk, zayıf hafıza, şeker istekleri ve maya enfeksiyonları semptomlarına neden olduğu ifade edilmektedir.

8. Mide Ekşimesini Azaltmanıza Yardımcı Olabilir

Özellikle mide problemi yaşayanlar için elma ve elma sirkesi idealdir. Belki aklınıza gelebilir elma sirkesi asit içeriyor, ancak yapılan araştırmalar elma sirkesinin içeriğindeki asit miktarının az olduğu ve mideye çok yararlı olduğunu söylemektedir. Yine yapılan araştırmalarda, 1 çay kaşığı sirke ve ardından bir bardak su içtikten hemen sonra midenizde rahatlama hissedeceksiniz. Ülseriniz varsa, bunun bir rahatlama sağlamayacağını unutmayın.

9. Doğal Bir Sprey Olarak Odanızın Havasını Değiştirebilir

Elma sirkesi ile çaydanlıklarınızı, tuvaletlerinizi temizleyebilir ve banyonuzun mis gibi elma kokmasını sağlayabilirsiniz. Sadece tuvaletinize dökün ve gece boyunca bekletin daha sonra durulayın. Bulaşık makinelerinde bulaşık deterjanı yerine kullanılabilir. Elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırın; bu çözeltiyi mikrodalgaları, mutfak yüzeylerini, pencereleri, bardakları ve aynaları da temizlemek için kullanabilirsiniz.

10. Örümcek Damarlarınızı Yok Edebilir

Örümcek damarları olarak bilinen varikoz veya daha yaygın olarak, genellikle cildinizin hemen altında görünen şişmiş veya bazen bükülmüş damarlar bulunur. Damarlarda, kanın sadece bir yönde yukarı doğru akmasını sağlayan valfler bulunur. Kan bacaklardan kalbe doğru gittiğinde, vanalar geriye doğru akmasını önler. Vücudumuzun düzgün çalışması için bu gereklidir.

Örümcek Damarları Elma Sirkesi İle Nasıl Tedavi Edilir?

Malzemeler;

Bir adet bez,

Elma sirkesi

Uygulanışı;

Bir adet bezi elma sirkesi solüsyonuna batırın ve alt bacakların veya kalçaların çevresine sarın. 30 dakika bu pozisyonda bırakın ve sonra bandajı yavaşça çıkarın.

Bacaklarınızı sade suyla durulayın.

Elma sirkesi, bildiğiniz gibi, doğal asidiktir. Bu nedenle, varis tedavisi için cilde doğrudan uygulamadan önce küçük bir test yapmanız önerilir. Hassas cildiniz varsa, bu sıvının kullanımı nedeniyle kızarıklık olabileceği için test daha önemlidir.

Siz değerli organik zamanı okuyucularımıza sağlıklı günler dileriz. Bu yazımızı dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.