Her Evde Var, Diş Ağrısını Sadece 1 Dakikada Geçiriyor?

Sıkıntısız bir şekilde yatağınızda uyurken hiç aniden diş ağrısıyla uyandınız mı? İnsanın bütün ruh halini mahveden bu ağrılar, iltihap, diş kırığı, çürük veya diş eti hastalıklarından kaynaklı olabilir.

Diş doktoruna ulaşamadığınız anda bu ağrılar hayatı çekilmez bir hale getirilebilir. Eğer aklınızda dişçiye ne zaman gitmeliyim diye bir soru varsa, en yakın zamanda gidin demek size vereceğimiz en güzel cevap olur. Herhangi bir sıkıntı olmasa bile yılda en az 2 defa rutin kontrolden geçmelisiniz.

Karanfil

Karanfil yağı diş ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Eğer evde karanfil yağı bulunduruyorsanız, ağrıyan dişe 2 damla kadar damlatın fakat dikkatli olun ve sakın yutmayın. Fakat yağ yok karanfil varsa o da işe yarayacaktır. 1-2 karanfili ağzınıza koyun ve yumuşamasını bekleyin. Akabinde ağrıyan dişinize bastırarak bir iki dakika bekletin. Ancak bu diş ağrınızı tamamen tedavi etmez, sadece ağrınızı alır ve ilk fırsatta dişçinize gitmenizi tavsiye ederiz.

Allah şifa versin.

Tuzlu Suyla Gargara

Bir çay kaşığı tuz ve ılık su ile gargara, dişlerinizin arasına sıkışmış herhangi bir yemek kalıntısını çıkarmak için yeterli olacaktır.

Başınızı Yukarı Kaldırın

Başınızı yukarı kaldırmak, çenenize binen yükü hafifletecek ve ağrınızı yumuşatacaktır. Bir diş sarımsağı ezip macun haline getirerek ağrıyan dişinize koyun. Ağrınız hafifleyecektir.

Yanağa Soğuk Kompres

Gazlı beze birkaç buzu sarın ve ağrıyan dişin olduğu taraftan yanağınıza bastırın. Ağrıyan bölge soğuyunca, daha az ağrıyacaktır. Sakın dişinize direkt olarak buzu bastırmayın. En başta sizi rahatlatsa da sonrasında daha fazla soruna yol açacaktır.

Çay Poşetleri

Kullanılmış çay poşetlerini dişinize koymak da eski insanlar tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Ağrı Kesiciler

Ağrı dayanılmaz olduğunda tabii ki ağrı kesiciler imdadınıza koşacaktır. Ancak size uyarımız şu, sakın dişinize direkt olarak bir ağrı kesici ilaç ile baskı uygulamayın. Daha hızlı etki etsin diye bu şekilde kullanılan ilaçlar ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ağrı kesiciler midede yavaş yavaş sindirilerek ağrı-yan bölgede kullanılır. Eğer daha hızlı etki için böyle bir yönteme başvurursanız hayatınız tehlikeye girebilir.