Hepimiz Yapıyoruz! Meğer Koku Bundan Geliyormuş

Elektrik süpürgesi ile süpürülmemesi gereken şeyleri sizler için bir araya getirdik…

Kahve tanelerini elektrik süpürgesi ile almak toz torbasında küf oluşumuna neden olabilmektedir. Zeminler kuru görünse de çoğu zaman nemlidir. Bu parçacıklar makinenin iç kısımlarına hızla yapışır ve bunları temizlemek çok zordur. Kuru kahve ve kakao da elektrikli süpürge için tehlikelidir çünkü küçük partikülleri filtreleri tıkayabilir. Ayrıca motorun içine girip arızalanmasına neden olabilmektedir.

Bitkilerin Toprak Ve Diğer Kuru Parçaları

Bitkilerin topraklarını elektrikli süpürge ile almak  süpürgenize zarar verecektir. Halıya dökülen toprağı süpürge ile alırsanız halının tüyleriyle birlikte çekersiniz ve ve toprağın süpürgenin daha derinlerine gitmesine sebep olacak ve çıkarmak çok zor olacaktır. Eğer, dökülen toprak ıslak ise, motorda bazı arızalara neden olabilir. Kurumuş çiçekler ve odada bulunan bitkilerinin yaprakları esnek makine hortumların tıkanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, vakumun içine girdikten sonra cihazın farklı kısımlarında nemli kalırlar ve kötü bir kokuya sebep olurlar.

Saç Ve Hayvan Tüyü

Saçları süpürmeden temizlik yapmak gerçekten zordur ama yinede dikkat etmek önemlidir. Evcil hayvanının tüyleride bu zorlukla aynıdır. Makinenin çöp kutusunu ve filtreleri çok hızlı tıkarlar. Makineye çok fazla saç girdiğinde, elektrikli süpürgenin gücünü büyük ölçüde yavaşlatırlar. Bazı kablosuz elektrikli süpürgeler, saçı çok fazla saran hızlı, dönen fırçalarla donatılmıştır, cihazı sökmeniz veya fırçaları manuel olarak temizlemeniz önemli ve gereklidir.

Kozmetik

Pudra, far gibi kuru olan bütün kozmetik ürünler sıcak havanın etkisi ile erimeye başlayan çeşitli yağlar ve maddeler içermektedir. Bu nedenle kozmetikler elektrikli süpürgenin en büyük düşmanlarından biridir. Bu yağ parçaları cihazın içinde eriyecek ve mekanik parçaların bozulmasına ve filtrelerin tıkanmasına neden olmaktadır. Bu maddelerin içeride birikmesi filtrelerin temizlenmesini imkansız hale gelmesini ve çoğu zaman cihazın değiştirilmesine kadar sebep olabilmektedir.

Konfeti

Konfetiler cihazların vakumunu çok hızlı tıkar, bu da cihazın aşırı ısınmasına ve motorun çalışmasının durmasına sebep olabilmektedir. Folyodan yapılmış konfetiler sıcak havada cihazın içinde hızla hızla eriyerek cihazın bozulmasına sebep olmaktadır.

Elektrik Telleri

Elektrik tellerini elektrikli süpürge ile temizlemek rahat bir çözüm olabilir fakat emme gücü kablolara zarar verebilir ve küçük telleri yırtabilir. Kısa devre veya elektrik çarpmasına yol açabilmektedir.

Islak Zemin

Çok ıslak veya ıslak yiyecek olan bir zemini elektrik süpürgesi ile süpürmek tehlikelidir. Bu olay elektrik çarpmasına ve cihazın kısa devre yapmasına neden olabilmektedir. Zemin biraz ıslaksa, vakum dışarıdan herhangi bir reaksiyon göstermez, ancak nozul ve emme borusuna ulaştığında bu toz sertleşir. Emiş gücünü kıracak ve kurtulmak zor olacak kötü bir koku da ortaya çıkacaktır.

Küçük Cam Parçacıkları

Küçük cam parçacıkları elektrikli süpürgelere ciddi zararlar vermektedir. Bu parçacıklar cihazın yumuşak hortumlarına, filtrelerine ve toz torbalarına zarar vermektedir. Bazen yaşanacak küçük sorunlar ilk başta fark edilememektedir fakat cihazın çalışmasını etkilemekte ve tozların tekrar odaya yayılmasına neden olabilmektedir.

Un

Uzmanlar, unun bir elektrikli süpürgeyle temizlenmesi gerekiyorsa, süpürgenize ne kadar un çektiğinize dikkat edin diyor. Küçük bir avuç cihaza zarar vermez, ancak paketin tamamını döktüyseniz, elle toplamak daha iyidir. Aksi takdirde, vakuma zarar verebilir: tüm filtreler tıkanır ve un motorun içine girip devre dışı bırakabilir.