Hem Sağlığınızı Hem De Cildinizi Koruyan Besinler

Bol miktarda meyve ve sebze tüketmenin sadece vücut sağlığımız için değil, birde cildimiz içinde hayati bir rol oynadığını biliyoruz. Bazı meyvelerin bilhassa cilt dostu olduğunu biliyor muydunuz? Buyurun bir göz atalım.

Yaban Mersini

yaban mersini maskesi

A vitamini sayesinde antioksidan kaynağıdır. Bol miktarda C ve K vitaminleri barındırır. Cildin beslenmesi açısından gayet faydalı vitaminlerdir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. Kolajen üretimini hızlandırır. Sebum oranını düzenleyerek aknelerin oluşumunu önler.

Elma

Elma

Eskiden beri yenilen ve hemen herkesin sevdiği elmanın cilt dostu olduğunu unutmayın. Daha çok canlı ve diri bir cilt için fazla kollajen barındıran kırmızı elmayı tercih edin.

Karpuz

%90’ı sudan meydana gelen yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz sıcak günlerde kan sulandırıcı ve bedenin suyla beraber birçok ihtiyacını karşıladığı gibi cildimize de içeriğindeki likopen diye bilinen madde ile bakım yapmaktadır. Cilt lekelerine ve gözeneklere karşı da etkisi olan karpuz gıda olarak tüketildiğinde de cilde canlılık kazandırmaktadır.

Muz

Muzlar cildinizin nem dengesini korumaya yarayan potasyum içerir. Kuru cilt, potasyum eksikliğinin belirtisidir. Bunun için günlük beslenmenize muz eklemeyi unutmayın.

Çilek

Çilek yalnızca lezzeti ile değil sağlığa faydalarıyla da biliniyor. Çileğin cilde yararı yüksek oranda C vitamini içermesinden kaynaklanıyor. Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini içeren çilek cilt kuruluğu, kırışıklıklar gibi rahatsızlıkları önlüyor. Çilek yalnızca meyve olarak tüketildiğinde değil, maske olarak yüze uygulandığında da cilde yararı vardır.

Nar

Nar yaşlanma karşıtı bileşikler barındırdığı için iyi bir antioksidan kaynağıdır. Birde B5 ve C vitaminleri yönünden gayet zengindir. Bunun için cildi tahrip eden serbest radikalleri nötralize ederek cildi korur. Nar çekirdeği yağı yeni cilt hücresi üretimini destekleyen ellagic asit, punicic asit ve omega 5 yağ asitleri barındırmaktadır.

Kiraz

Fazlasıyla lezzetli olmasının yanında kiraz diğer meyveler gibi yüksek miktarda antioksidan barındırır. Serbest radikallerle mücadele ederek yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardım eder.

Patates

Kararmış koltuk altından kurtulmak için bir dilim patates alın ve 10 dakika süre ile koltuk altınıza sürün. Patatesin, ağartma maddesi olarak hareket eden hafif asidik özellikleri vardır.

Lütfen yararlı bulduğunuz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.