Hayatı Kolaylaştıran Yöntemler

Ev işlerinde bizi uğraştıran ve saatlerimize mal olan can sıkıcı işler, bu yöntemler ile oldukça kolaylaşıyor ve bunların hiç biri uygulanması zor veya pahalı malzemeler gerektiren türden değildir. Bunlara zekice hazırlanmış yöntemler diyebiliriz.

Hayatınızı baştan sona değiştirecek bu yöntemleri siz de merak ettiyseniz, bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Parçalanan Ekmekler

Yemeğe oturmadan kestiğiniz ekmekler sürekli parça parça oluyor ve bu durum canınızı sıkıyor olabilir. Tek yapmanız gereken bıçağınızı az bir süre kaynar suda bekletmek. Akabinde ekmeklerinizi kolaylıkla parçalanmadan ve israf etmeden kesebileceksiniz.

Halıdaki Hayvan Tüyleri

Çok fazla uğraşlarla seçtiğiniz halıların tüylenmesi çok can sıkıcı olabilir diye tahmin edebiliyoruz. Süpürseniz de tamamen geçmeyeceğini biliyorsunuz. Tüm halıyı fırçalamak da oldukça uzun ve yorucu bir iş gerektirir. Halınızı silmek için bir litre suyun içine bir kapak yumuşatıcı ekleyip halınızı silebilirsiniz. Tüm tüyler rahatlıkla çıkacaktır.

Ah Şu Duvar Kâğıdından Kurtulmanın Bir Yolu Olsa…

Duvarda uzun süre kalmış duvar kağıtları aşınır, parça parça dökülür ve kötü görünüme sebep olur. Kurtulmak istediğinizde ise oldukça uzun ve yorucu bir süreç ister. Yine halıyı temizlediğimiz aynı yöntem ile, 1 litre suya bir kapak yumuşatıcı ekleyerek duvar kağıtlarını yumuşatabilir ve kolaylıkla çekip alabilirsiniz. Hem de hiç bir yırtılma ve dökülme olmadan. Sadece biraz sakin olmanız yeterli olacaktır.

Kirli Ayakkabıları Bavula Atmak Mı?

Tatile veya memlekete giderken birkaç çift ayakkabı almak istersiniz fakat valize atmadan önce temizlemeniz gerekir ve bu uğraştırıcı bir iştir. Çok basit bir yöntemle sizi bu uğraştan kurtarıyoruz. Duş bonesi veya plastik galoşu ayakkabılarınıza geçirerek valizinize kir bulaşmadan rahatlıkla koyabilirsiniz.

Sebze Meyvelerinizi Uzun Süre Canlı Tutun.

Sebze ve meyveleriniz ortam nemli ve bazen ıslak olduğu için hızlı bir şekilde bozulur. Sebze rafına koyacağınız az nemli bir sünger tüm nemi emecek ve sebze, meyveleriniz uzun süre taze ve bozulmadan kalacaktır. Bu işlemi arada bir yenilerseniz sebze ve meyvelerinizi haftalarca taze tutabilirsiniz.

Çürümüş Domatesler

Bozulmuş meyve ve sebzeleri kokmadan hemen çöpe atarız. Ama iş domates olduğunda farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Çürümüş domateslerinizi toprağa eker ve her gün sularsanız birkaç hafta içinde yeni domates fideleriniz hazır olacaktır.

Delinmiş Kıyafetler Sizi Alışverişe Zorluyor

Her terzide bulabileceğiniz tela sayesinde tüm kıyafetlerinizi kolayca onarabilirsiniz. Telayı delik büyüklüğünde kesin ve deliğin arkasından yapıştırın.

Tela parçasını hafifçe ıslatın ve üzerine bir bez koyarak ütüyle üzerinden geçin. Kıyafetiniz hiç delinmemiş gibi görünecektir.

Kırışık Kıyafetlerinizi Ütülenmiş Gibi Dümdüz Yapın

Ütülenmemiş kıyafetlerinizi hafifçe nemlendirin ve hemen ardından saç kurutma makinesiyle kurutun. Kıyafetiniz ütülü gibi görünecektir.

Çocuklar Duvarlara Resim Mi Çiziyor?

Resmin bitmesini bekleyin ve çocuklarınızla beraber bir güzel eğlenin. Akabinde resimleri saç kurutma makinesiyle kurutun ve ardından bir parça bezle rahatlıkla silerek çıkartın.

Yazın En Kötü Yanı; Böcekler

Isırılan bölgeye çiğ yarım patates bantlarsanız tüm acı ve ağrı geçecek, hatta iltihap oluşması bile önlenmiş olacaktır.

Haşladığınız Yumurtalar Kırılmasın

Tam ağız tadınıza göre pişirmek istediğiniz yumurtaların çatlaması, kahvaltı keyfinize biraz limon sıkmış olabilir. İlla ki bu durumdan kurtulmanın kolay bir yolu var. Yumurtayı kaynattığınız suya bir iki tutam tuz atın ve pişerken çatlamanın önünü alasınız.

Ayakkabılarınızın Beyaz Kısımları Beyaz Kalmıyor

Spor ayakkabılarınızın alt kısımları beyazdır ve genellikle güzel göründükleri için bu modelleri tercih ederiz. Ama kolay kirlenmeleri bize bir sürü iş çıkartabilir. Bu durumdan kurtulmak için tek yapmanız gereken bu beyaz kısımları diş macunu ile fırçalamak. Tüm lekeler gidecektir.

Eskimiş Kazaklarınızı Yepyeni Yapın

Lastikleri esneyen ve eskiyen kazaklarınızı sevdiğiniz için ancak evde giyebiliyorsunuz ve bu durum canınızı sıkıyor. Canınızı sıkmayın kazaklarınızı düzeltmenin yolu onları bir geceliğine buzlukta bekletmekten geçiyor. Sabah çıkartın ve bırakın çözünsün. Sonrasında arzu ettiğiniz gibi giyebilirsiniz.

Takılar Birbirine Dolanıyor

Kolye ve bileklerinizin sürekli birbirine dolanması sizleri de sinirlendiriyor olmalı. Aslında çözüm bayağı kolay. Kolye ve bilekliklerinizin zincirlerini bir kamıştan geçirerek saklayın ve hiç biri birbirine dolanmasın.

Açılmayan Kapaklar

Dönmeyen ellerinizi acıtan ve sıkışmış kapaklara bir lastik bant dolayın ve ondan sonra çevirmeyi deneyin. Bu defa kolaylıkla açabileceksiniz.

Saçınıza Sakız Mı Yapıştı?

Durun! Sakın saçınızı kesmeye kalkmayın. Ne çabalarla uzadı o saç ve ne paralar döktünüz sağlıklı tutmak için biliyoruz. Sadece saçınıza yapışan sakızın üzerine buz koyun ve sakız donarak yapıştığı her yerden kolaylıkla ayrılsın.

Ellerdeki Soğan Ve Sarımsak Kokusu

Yemek yaptıktan sonra ellerimizin soğan ve sarımsak kokması rahatsız edici olabilir. Hiç endişelenmenize ve elinizi temizlik ürünleriyle çitilemeye gerek yok. Sadece diş macunu kullanarak ellerinizi yıkayın ve tüm koku çıkacaktır.