Hatmi Çiçeği (Gül Hatmi) Nedir, Faydaları Nelerdir?

hatmi çiçeği çocuklar

Hatmi çiçeği diğer adıyla gül hatmi çiçeği ebegümecigiller familyasından olan çiçekli bir bitki türüdür. Özellikle kış mevsimi geldiğinde ve geçmek bilmeyen kuru öksürükte hatmi çiçeği insanoğlunun aklına ilk gelen doğal sağlıklı bitki türüdür. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen gül hatmi çiçeği temmuz Ağustos aylarında çiçek açar. Boyu 150 cm ye kadar uzayan hatmi çiçeğinin yetişmesi içinde oldukça sulak bir alana ihtiyaç vardır. Gülhatmi çiçeği ile ilgili kısa bilgi verdikten sonra sıra hatmi çiçeğinin faydalarında.

hatmi çiçeği faydaları

Hatmi(Gülhatmi) Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Gülhatmi çiçeğinin en önemli faydası özellikle kış aylarında geçmek bilmeyen kuru öksürük için etkili bir şifa kaynağı olmasıdır.
 • Yine özellikle kış ayında soğuk algınlığı ve gripte çok etkilidir.
 • Boğaz enfeksiyonlarını azaltmada ve boğazı yumuşatmada etkilidir.
 • Bronşitleri temizleyerek rahat nefes almamızı sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak vücut direncini artırır ve bağışıklık sisteminin mikroplarla daha rahat savaşmasını sağlar.
 • Balgam söktürücü etkiye sahiptir.
 • Vücuttaki iltihaplara karşı etkilidir ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeği Nasıl Kullanılır, Nasıl Hazırlanır?

Hatmi çiçeğinin en etkili kullanım şekli hatmi çiçeği çayı olarak kullanılmasıdır.

Öncelikle bir bardak suyu iyice kaynatıyoruz, bir bardak kaynamış suyun içerisine 6-7 adet çiçekleri açılmış gül hatmi çiçeğini koyuyoruz ve bardağın ağzını kapatıyoruz. Yaklaşık 3-4 dakika demlendikten sonra temiz bir bardağa süzüyoruz ve çok soğutmadan içiyoruz. Hazırlamış olduğumuz çayın içerisine tatlandırmak için herhangi bir madde bal pekmez katmadan, sade şekilde tüketelim. Günlük iki kere gülhatmi çayını hazırlayıp içebiliriz.

hatmi çiçeği zayıflama

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeği Zayıflatırmı?

Hatmi çiçeği çayının zayıflama konusunda yararlı olup olmadığı konusunda yeterli kadar bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ancak gül hatmi çiçeği bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu özelliği ile de zayıflamayı destekleyici ürün olarak kullanılabilmektedir.

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeğinin Öksürük İçin Faydası Nelerdir?

Hatmi çiçeğinin belki de en önemli faydası öksürük içindir. Kış aylarında geçmek ve bitmek bilmeyen kuru öksürük için çok etkilidir. Yukarda tarifini vermiş olduğumuz hatmi çayı tarifini hazırlayıp günde iki defa içtiğimizde etkisini görmeye başlayacak ve kuru öksürüğün geçtiğini ve rahatladığınızı göreceksiniz.

hatmi çiçeği öksürük

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeğinin Çocuklarda Faydası Nelerdir?

Gül hatmi çiçeği özellikle çocuklarda alerjik bronşiti ve normal bronşitte kuru öksürüğünün azalması ve geçmesinde oldukça etkilidir. Bronşları rahatlatarak çocukların rahat nefes almasını sağlar. Gülhatmi çiçeği çayını yapıp çocuklara içirdiğimizde bronşitlerine ve öksürüğünü iyi geldiğini göreceksiniz.

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeği Çocuklara Verilirmi?

Gülhatmi çiçeği bronşiti ve geçmek bilmeyen öksürüğü olan çocuklarda çok etkilidir. Hatmi çiçeği çayını tatlandırmadan çocuklara günde iki defa içirilmelidir.

 

Hatmi (Gülhatmi) Çiçeği Süt İle Nasıl Yapılır, Yararı Varmıdır?

Gülhatmi çiçeğini yarım bardak kaynar sütün içiresine 5-6 yaprak atıyoruz. Ve 3-4 dakika demlenmesine bekliyoruz. Süt ılık olunca hatmi çiçeğini süzerek ılık bir şekilde sütü içiyoruz. Günde iki defa sütle içim olabilir. Sütün içerisine tatlandırmak için bal, şeker veya herhangi bir şey katmıyoruz, sade şekilde içiyoruz. Geçmek bilmeyen kronik hale gelen kuru öksürükte çok faydalıdır. Hatmi çiçeği ibrahim saraçoğlu tarafından hazırlanan kürler arasında da bulunmaktadır. Dilerseniz videodan izleyebilirsiniz.

Hatmi(Gülhatmi ) Çiçeğinin Dolması Nasıl Yapılır.

Hatmi çiçeği dolması için gerekli olan malzemeler.

 • İsteğinize göre 1.5 bardak pirinç veya bulgur.
 • Bir bardak zeytinyağı veya sıvı yağ
 • 3 adet kuru soğan, bir miktar maydanoz, 1 çay kaşığının yarısı kadar karabiber
 • 5 yemek kaşığı dolmalık fıstık ve kuş üzümü
 • 1 çay kaşığı kuru nane, 1 çay kaşığının yarısı kadar kimyon ve yeni bahar.
 • Ekşisi için 1-2 salkım koruluk- bir adet limon
 • 2 bardak su
 • Sosu için. 1 bardağa yakın zeytinyağı, dolmaların üzerini geçecek kadar su ve bir çay kaşığı tuz.

hatmi çiçeği dolması

Buyurun Tarifine: Önce kuru soğanları küçük küçük doğrayıp, soğanlar pembeleşmeye başlayıncaya kadar kavuralım. Daha sonra pirinçleri ekleyerek soğanlarla birlikte kavuralım.

Sonra baharatları ve su üzerine ekleyelim. Pişmesine az bir süre kala ocağı kapatalım.

Daha önceden aldığımız hatmi çiçeklerinin tohum kısmını ve yeşil renkli olan sap kısımlarını ayıralım ve suda yıkayalım. Az önce hazırladığımız içi hatmi çiçeklerinin içine koyalım ve çiçeklerin ağzını kapatalım. Sosunun hazırlayıp üzerine dökelim. Üzerine çok az zeytinyağı ekleyelim ve az ateşte 15 dakika pişirelim. Bir miktar soğuyunca limon ile servis yapalım. AFİYET OLSUN.