Hamilelere Özel 5 Koronavirüs Önlemi

Hamilelere Özel 5 Koronavirüs Önlemi

Gebelikte hem yapısal olarak hem de bağışıklık sisteminde meydana gelen değişiklikler sebebi ile özellikle solunum yoluyla bulaşan bu tip enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksektir. Geçmişte hem Koronavirüs ailesine mensup SARS ve MERS gibi solunum yolunu tutan virüslerin gebelikte çok daha ağır sonuçları olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak panik yapmadan, aşırı strese kapılmadan gerekli önlemleri alarak Koronavirüs’ten korunmak mümkündür.

Bilgi Kirliliğine Dikkat Edin

Gebelik hormonal değişim nedeni ile hassas bir evredir. Hamilelik zamanında alınan kötü haberler anne adaylarını daha fazla etkilemektedir. Özellikle sosyal medya başta olmak üzere, işin ehli olmayan kişilerin yarattığı panik ortamından ve yaydıkları yanlış bilgilerden uzak durun. Gerekli korunma önlemlerini alarak ve stres yapmadan bu süreci atlatabilirsiniz. Evde kitap okuyup, müzik dinleyerek, hatta bebeğinize şarkılar söyleyerek hem kendinizi hem bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Temastan Uzak Durun

Genel olarak virüsün yayılma yollarının en başında damlacık yolu ile bulaşması gelmektedir. Bu sebeple kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçının, öksürüp hapşıran kişilerden uzak durmaya çalışın.

Sağlıklı Beslenin Ve Bol Sıvı Tüketin 

Sağlıklı ve dengeli beslenme korona virüsten uzak durmanın en yiyi yoludur. Özellikle C vitamini bakımından zengin besinler mutlaka tüketilmelidir. Gün içerisine yayarak bol bol su için. Suyun haricinde ıhlamur, kefir gibi içecekleri de tüketmeye özen gösterin. Günün her saatinde su içerek, boğazınızı sıcak ve nemli tutmaya özen gösterin.

Boğazınızı Soğuktan Koruyun

Mevsim geçişinde olduğumuz bugünlerde giysiler deen önemli korunma yollarından biridir. Çok kalın ve terlemenize sebep olacak giysileri giymeyin, onun yerine ince kat kat giyinin. Boğazınızı soğuktan korumaya özen gösterin. Soğuk ile yoğun temas özellikle de hamilelikte bağışıklık sistemini daha fazla zayıflatmaktadır.

Koronavirüs Bebeği Etkileyebilir

Hamilelikte Koronavirüs’e yakalanma ve olası kötü sonuçlarının gelişebilme riski normalden fazladır. Özellikle diyabet, akciğer, kalp ya da böbrek hastalığı bulunan, HIV pozitif olan ve 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında bu risk normalden daha fazladır. Hamilelikte Koronavirüs’ün bebeğe etkisi üzerine elde yeterli bilgi bulunmasa da, bu aileye mensup diğer virüslerin; erken doğuma, düşüğe ve düşük doğum ağırlığına neden olabildiği bilinmektedir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında enfeksiyon sebebiyle yüksek ateşi olan hamilelerin bebeklerinde sırt kemiklerinde açıklık (spina bifida) olma riski artacaktır.”

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.