Hamam Otu Nedir? Tüy Dökmek İçin Nasıl Kullanılır? Zararları Nedir?

hamam otu nedir

Hamam otu, kullanımı çok eski tarihlere dayanan bir üründür. Osmanlı döneminde kadınlar tarafından hamam otu tüy dökmek için kullanırlardı. Aslında günümüzde de bu özelliğinden dolayı hamam otu kadınlar tarafından merak edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır.

Her ne kadar hamam otu tüy dökücü özelliği nedeniyle mucizevi bir ürün olarak görülse de kullanılırken çok dikkat edilmesi gereken ve zararları iyi bilinmesi gereken bir üründür. Bilinçsiz kullanımlarda ölüm olaylarına dahi yol açabilmektedir. Bu haberde olduğu gibi.

Dediğimiz gibi hamam otu mucizevi bir bitki olarak görülmekte ve bazen bu özellik bilinçsiz kullanımlarda faydadan çok zarar vermektedir. Bu sebeple sizlere hamam otu nedir, hamam otu nasıl kullanılır? Hamam otu zararları nedir ve genital bölgede kullanılır mı? Sorularına cevap vereceğiz. Hamam otunu kullanmaya karar vermeden önce zararlı özelliklerini lütfen okuyunuz.

hamam otu tüy dökmek için nasıl kullanılır

Hamam Otu Nedir?

İsminin hamam otu olması sizi aldatmasın, hamam otu yani diğer ismiyle zırnık otu arsenik sülfür minerali olan zehirli bir maddedir. Kullanımlarken gerekli önlemlerin alınması gereken ve aşırı kullanımda cilde zarar verebilen bir üründür.

Peki bu kadar zararlı olan bir ürün nasıl oluyor da hem Osmanlı döneminde hem de günümüzde bu kadar rağbet görebiliyor. Bu sorunun tek cevabı var, hamam otunun tüy dökücü özelliği. Bu özelliği dolayısıyla Osmanlıda güzellik simgesi olarak görülen Hürrem otu olarak da bilinmektedir. Bazı platformlarda hamam otu faydaları başlıklı yazılar görebilirsiniz ancak bilmelisiniz ki hamam otunun tek faydası tüy dökücü özelliği bulunmasıdır.  Kullanmadan önce faydalarından çok zararlarının araştırılması gerekmektedir. Ayrıca ağır bir kokusunun olduğunu da unutmayın.

Hamam Otu Tüy Dökmek İçin Nasıl Kullanılır?

Hamam otunun zararlı ve dikkatli kullanılması gereken bir ürün olduğunu öğrendiğimize göre kullanımına geçebiliriz. Bir çok insanın bu ürünü kullanırken vücudunun tahriş olmaması sizin de tahriş olmayacağınız anlamına gelmez. Hamam otuna karşı alerjiniz olabilir. İlk olarak cildinizin bir bölümünde deneme yaparak bu bölgeyi iyice gözlemleyin ve alerjiniz olması durumunda kullanmayın.

İstenmeyen tüylerden hamam otu ile kurtulmak oldukça basit bir işlemdir. Kullanmaya başlamadan önce gerekli önlemleri mutlaka alın. Elinize eldiven takmayı ve solumamak için evde maske varsa maske yoksa yazma ile ağzınızı ve burnunuzu kapatmayı unutmayın.  Kullanacağınız bölgeye göre gerekli miktarlarda hamam otunu bir kap içerisine alarak üzerine yavaşça su ekleyin ve krem kıvamı alana kadar karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra kullanmak istediğiniz bölgeye yavaşça sürerek kullanın. Vücudunuzda en az 3 en fazla 5 dakika durdurun. Daha sonra lif yada hamam otunu rahatça çekecek bir bez kullanarak vücudunuzu temizleyin. Bu işlemi yaparken cildiniz hassaslaşacağından bastırarak yapmayın. Fazla bastırmasın tüylerin daha iyi sökülmesinde fayda sağlamayacaktır. Nazik olmaya özen gösterin. Son olarak temizlediğiniz bölgeyi bol su ile yıkayarak temizleyin.

hamam otunun zararları

Hamam Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Hamam otu kullanılan bölgedeki tüylerin dökülmesini sağlamaktadır. Hamam otu yağı ise sürüldüğü bölgede tüylerin daha uzun süre çıkmamasını sağlamaktadır. Hamam otu kullanımı sonrası hamam otu yağı kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Hamam otu yağını sadece hamam otu ile tüy dökme işleminden sonra değil farklı bir tüy dökücü kullanıyorsanız yine işlemden sonra vücudunuza sürerek tüylerin daha geç çıkmasını sağlayabilirsiniz. Cildinize masaj şeklinde hamam otu yağı uygulayın ve 10 dakika kadar cildinizde kalmasını sağlayın. 10 gün yada iki haftada bir bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Hamam Otunun Zararları | Yan Etkileri

Hamam otunu hazırlarken dikkat etmelisiniz, zehirli bir madde olduğundan kokusunu teneffüs etmek zehirlenmelere yol açabilecektir. Gözünüze temas etmemesine özen gösteriniz. Ayrıca kullanırken uzun süre cildinizle temas ettirmeyin. Önerilen süre sonunda cildinizden mutlaka temizleyerek çıkarın. Sürekli kullanmamaya dikkat ediniz. Aşırı kullanım cildinize büyük zararlar verecektir.

Kaşıntı, ciltte yanma ve kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Ayrıca teneffüs etmek mide bulantısı ve kusmalara yol açabilmektedir.

hamam otu genital bölge

Hamam Otu Genital Bölgede Kullanılır Mı?

Hamam otu uzun süre cilt ile temas ettirilmemelidir. Genital bölge ve koltuk altı gibi hassas bölgelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hamam Otu Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamam otunun zehirli bir madde olduğundan hamilelerin ve emziren annelerin kesinlikle kullanmaması gereken bir üründür. En küçük bir şekilde teneffüs etmek bebeğinize ciddi zararlar verecektir.