Günde İki Bardak İçin Ve Bel Ve Kalçanızdaki Yağlardan Kurtulun

Zencefili duymayanınız yoktur. Kış aylarının vazgeçilmez bir baharatıdır. Sağlığımız için son derece etkilidir. Kışın grip olduğumuzda ya da öksürüğümüz çok olduğunda kullanırız. Peki, zencefilin yağ yaktığını, kilo vermenize yardımcı olduğunu duymuş muydunuz?

Zencefil yararları saymakla bitmez. Örneğin;

Zencefil vücudumuza enerji verir ve metabolizmamızı hızlandırır.

Güne zencefil suyuyla başlamanın çok iyi bir fikir olduğunu siz değerli organik zamanı okuyucularımıza aktaracağız. Keyifli okumalar dileriz.

Zencefilin Yararları?

zencefilin yararları

Sinir Sistemini Güçlendiriyor

Zencefilin içeriğinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Aynı zamanda zencefilin iltihap sökücü etkisi de mevcuttur. Zencefil  Sinir sistemini güçlendirmektedir. Hastalığı geçirmekten çok hasta olmamanıza yarıyor diyebiliriz. Mesela soğuk algınlığınız varsa zencefil fazla işe yaramayacaktır. Ancak düzenli olarak zencefil tüketirseniz soğuk algınlığına yakalanma ihtimaliniz düşük olacaktır.

Mideyi Rahatlatır

Zencefil, sindirim sistemi enzimlerinin verimliliğini arttırarak midenizin rahatlamasını sağlıyor. Ayrıca zencefil mide şişkinliği ve kabız olmamızı önlemektedir.

Eklem Ve Kas Ağrılarının Geçirir

Yapılan araştırmalarda her gün belli miktarda zencefil tüketmemiz, eklem ve kas ağrılarınız %25 oranında azalmasını sağladığı tespit edilmiştir. Bunun için mümkün olduğunca sabahları aç karnına zencefil suyu tüketmemiz gerekmektedir.

Adet Ağrısını Azaltır

Zencefilin yararları arasında bayanların sıklıkla karşılaştığı adet sancısını azalttığı da görülmüştür. Yapılan araştırmalarda, bayanlara adet dönemi sırasında zencefil verildi. Zencefil kullanan bayanların hepsi sancılarının hafiflediğini söyledi.

Yağ Yakıcı Olarak Zencefil

Zencefilin, vücudumuzdaki metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırmaktadır. Zencefilin bu yararın yanında özellikle bel ve kalçadaki yağların yakımında da çok etkili.

Günlük aldığınız kalori, yaktığınız kaloriden az olmalı. Aksi halde zencefil tek başına kilo vermenizi sağlamaz.

Sabah Aç Karnına Zencefil Tüketimi

En önemlisi zencefilin sabah aç karnına tüketilmesi. Yapılan araştırmalarda sabahları kahvaltısında zencefil tüketenlerin gün içerisinde daha fazla kalori harcadığı tespit edilmiştir.

Zencefili bulmak, temin etmek çok kolay. Yine zencefil alarak kendi çayınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra içine zencefil atın ve ağzı kapalı şekilde 5 dakika bekletin. 5 dakika sonunda bir de limon suyu ekleyin. Ardından çayınızı keyifle içebilirsiniz.

Zencefil Suyu

Kendi zencefil suyunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Doğranmış zencefil
  • 5 litre su
  • Limon suyu

Hazırlanışı:

Suyun içine zencefil parçalarını koyun ve suyu kaynatın. Ardından 15 dakikalığına soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra da limon suyu ekleyin.

Günde iki kez zencefil suyu içmek vücudunuzu kendine getirecektir. Sabah aç karnına ve akşam yemeğinden önce içmeniz önerilir.

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz yazımızı sevdiklerinizle paylaşırmışsınız? Teşekkür ederiz…