Geniz Akıntısı Nedir? Ve Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Geniz akıntısı insanoğlunda genellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan ve bu aylarda artan, insana rahatsızlık veren bir akıntıdır. Geniz akıntısı sinüs ve burun boşluklarından boğazın arka tarafına doğru akmaktadır. Genellikle geniz akıntısı olan kişiler istemsiz bir şekilde öksürmektedirler. Bu öksürme vücudun akıntıya karşı verdiği bir tepkidir.

İnsan vücudunda normal zamanlarda da mukus sıvısı üretilmektedir. Mukus sıvısı burun ve sinüs bölgemizin temizlenmesi için gereklidir. Ancak özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde mukus sıvısı artmaktadır. Mukus sıvısı normalden fazla olduğunda geniz akıntısı meydana gelir ve bu fazla akıntı insanoğlunu rahatsız eder.

Vücut direncinin düştüğü dönemlerde geniz akıntısı daha sık gözükmektedir.  Geniz akıntısına nedenleri nelerdir sorusuna cevap olarak aşağıdaki etmenleri sayabiliriz.

Sinüzit: Sinüslerde bulunan mukus sıvısının sertleşerek iltihap oluşturması sonucunda sinüzit meydana gelmektedir. Sinüzit sonrasında baş ağrısı ile beraber genizden mide bölümüne doğru ilerleyen akıntı oluşmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığı: Havaların soğumaya başladığı dönemlerde ya da ani hava değişikliklerinde bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Buna bağlı olarak vücudun direnci düştüğü için grip gibi viral enfeksiyonlar oluşarak geniz akıntısını beraberinde getirir.

Alerjik Reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlardan biri olan saman nezlesi nedeni ile geniz akıntısı görülmektedir. Bu durum genelde bahar aylarında artmaktadır.

Sigara Tüketimi: Vücudun birçok yerine ciddi zararlar veren sigara dumanı, boğazdan ve ciğerlerden geçtiği her noktayı olumsuz etkileyerek geniz akıntısı sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

  • Balgam hissi
  • Boğaz temizleme isteği
  • Boğazda kaşınma
  • Öksürük
  • Nefes almada güçlük
  • Baş ağrısı
  • Yemek yerken veya su içerken boğazda ağrı
  • Uykuda boğulma hissi

Geniz Akıntısı Tedavi Yöntemleri

1-Elma sirkesi: sirke bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudun mikroplara karşı savaşmasını sağlar. Bunun için bir bardak kadar ılık suya 1 – 2 yemek kaşığında elma sirkesi ve biraz bal ekleyerek günde iki kere tüketebiliriz.

2-Zencefil: zencefil vücuttaki balgamın atılması sağlar ve atılan balgam sayesinde vücudumuz fazladan mukus sıvısı üretmez ve geniz akıntımız olmaz. Gün içerisinde 2 – 3 fincan zencefil çayı tüketebilirsiniz.

3-Tuzlu Su: Geniz akıntısını rahatlatan en iyi çözüm tuzlu su ile gargara yapmaktır. Mukusu incelterek daha kolay çıkmasını sağlayan bu işlemi gün içerisinde 2 – 3 kez yapabilirsiniz.

4-Acı biber: Geniz akıntısı tedavisinde etkili olan yöntemlerden biri de acı biberdir. Mukusu incelten ve kurutan acı biber boğazda oluşan tahrişin de giderilmesini sağlar. Yarım tatlı kaşığı kadar acı biberi bal ile karıştırarak gün içerisinde 2 – 3 kez tüketebilirsiniz. Reflü ve mide de rahatsızlığı olanlar bu yöntemi pas geçebilirler. Diğer yöntemleri kullanabilirsiniz.

5-Limon: C vitamini yönünden zengin olan limon sayesinde vücudunuz enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. 1 su bardağı ılık su içerisine yarım limon suyunu sıkarak sabahları aç karına tüketin. İçerisine bal da ekleyebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Geniz Akıntısı Bitkisel Kür Tarifi

Değerli hocamız sayın prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU hocamız geniz akıntısı için bir kür hazırlamıştır. Bu kürümüzü siz değerli organik zamanı okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 poşet çay adaçayı ya da 1 tatlı kaşığı adaçayını ekleyerek 10 dakika kadar demlendirin. Demlenme işleminden sonra karışımı mutlaka süzün. 48 saat bozulmayacak olan bu karışım ile günde 2 – 3 kere gargara yapın. Gargara sayesinde geniz akıntınız azalacak ve zamanla rabbimizin izniyle kaybolacaktır.

Değerli okurlarımız şuan tam kış mevsimi ve havaların bir sıcak bir soğuk olduğu, tam hastalık mevsimindeyiz. Bu yöntemimizi paylaşarak insanlarımızın bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.