Fizik Tedavinin Geçiremediği Ağrıyı Geçiren Merhem !

Dağ tütünü en çok anti enflamatuvar özellikleriyle biliniyor olsa da, Hindistan cevizi yağıyla birlikte bel ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.

Bel Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Azaltabileceğinizi Merak Ediyorsunuz Değil mi?

Lumbago olarak da bilinen bel ağrısı, anlaşılacağı üzere belde hissedilen rahatsız edici ağrıya verilen isimdir. Genelde, bu yoğun ağrıyla birlikte vücutta enflamasyon da görülür. Bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri yaşlanmadan kaynaklı kas bozukluklarıdır. Bu içeriğimizde, bel ağrısını hafifletmek için kullanabileceğiniz ucuz ve kolay bir merhem tarifinden söz edeceğiz.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısını kadınlarda ve erkeklerde görebiliriz ve bu ağrı genellikle 30 ile 50 yaşları arasında yoğunluk kazanır. Bu ağrı daha çok böbrek hizasında hissedilir ve doktor kontrollerine gitmenin ve işe gidemeyecek duruma gelmenin başlıca nedenlerinden biridir. Bel ağrısının ana nedeni yaşlandıkça daha da artan disk kayması ya da omurgada görülen dejenerasyondur.

Yaş ilerledikçe kemiklerimiz güçsüzleşir, çevikliğimiz gider ve kaslarımız zayıflar. Aynı şekilde, omurgadaki diskler sıvı kaybeder, esnekliğini yitirir ve sonununda omurga yeterince sağlam korunamaz.

Bel Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Lumbagonun özellikle yaşla ilgisi olan çok farklı nedeniz olabilir. Kasların zayıflaması ana sebeplerden biridir. Hatta ağır bir eşyayı kaldırmak için harcanılan efor kasların gerilmesine neden olur ve bu da akabinde başka şeyleri taşımanızı ve hatta yürümenizi bile zorlaştırabilir.

Bel ağrısına neden olabilecek diğer durumlar ise şöyledir:

Bacaklarda fazla ağrı ile kendini gösteren siyatik hastalığı bel ağrısını tetikleyebilir. Beldeki omurların yerinden oynadığı spondilolistez. Bu vaziyet sinirlerde dayanıksızlık ve zayıflığa neden olur.

Kireçlenme beldeki disklerin çevresinde gerçekleşir. Bu durum enflamasyona ve belde dayanıksızlığa neden olur. Bu durum ağrıyı ve rahatsızlığı tetikler. Çoğu vakada siyatik hastalığına bile neden olur.

Diğer sık sık görülen nedenler, omurilikte kırılmalar, osteoporoz (kemik erimesi), omurga kanseri, disk kayması, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, kadınların üreme organları ile ilgili rahatsızlıklar veya hamilelikle ilgili rahatsızlıklardır.

İyi ki merhemler bel ağrısını doğal yöntemlerle tedavi etmek için gayet etkili olabilirler.

Bel Ağrısını Tedavi Etmek İçin Dağ Tütünü ve Hindistan Cevizi Yağı

Dağ Tütünü

Bu malzemenin içeriğindeki ağrı kesici özellikler, burkulmalardan ya da kas zedelenmelerinden kaynaklı ağrıyı azaltmakta gayet etkilidir. Bu bitki ayrıca anti enflamatuvardır ve Helenalin olarak bilinen maddeyi içerdiği için yaralanmalardan kaynaklı şişliği indirir.

Anti mikrobiyal özellikleri ile, deriye uygulandığında tahriş hissini oluşturmaz.

Dağ tütünü kan dolaşımını hareketlendirir. Böylece yaraları iyileştirmekle beraber yaralanma riskini de azaltır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizindeki doymuş yağlar vücut tarafından rahatça emilir. Hindistan cevizi yağı, lorik asit, palitik asit, miristik asit, oleik asit ve linoleik asit içerir. Ayrıca sağlığınız için mükemmel bir ürün olmasını sağlayan bir diğer özelliği demir, E ve K vitaminleri de içermesidir. Daha da fazlası, anti mikrobiyal, mantar karşıtı ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Birde bağışıklık sistemini harekete geçirir ve kas gevşetici olarak da kullanılabilir.

Dağ tütünü ve Hindistan cevizini karıştırdığınızda bel ağrısını azaltmak için kullanabileceğiniz ucuz, kolay ve zararsız bir ilaç elde edersiniz. Bu karışıma az miktarda balmumu ekleyerek lazım olan kıvamı tutturabilir ve uygulamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Merhem Tarifi

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı balmumu (45 g)
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (15 ml)
  • 2 yemek kaşığı dağ tütünü yağı (30 ml)

Yapılışı

  • Bal mumunu ben mari usulü ısıtın.
  • Eridiğinde ateşin altını kısın, ardından dağ tütünü ve Hindistan cevizi yağını katın.
  • Hepsini karıştırın, ateşi kapatın ve soğumaya bırakın.
  • Ağrı olan bölgeye günde iki defa uygulayın.

Eğer belinizin ağrıdığını fark ederseniz, daha da rahatsızlık büyümeden harekete geçmek faydalı olacaktır. Bahsettiğimiz gibi, bel ağrısının çok sayıda nedeni olabilir. Sizlere bu sebeplerin hepsi için faydalanabileceğiniz alternatif bir tedavi yöntemi sunduk.

Sizin için uygun olan tedaviye yöntemine başlamayı beklerken ağrıyı azaltması için bu merhemi kullanabilirsiniz. Hızlı bir şekilde etkisini gösterir, güvenli ve sağlıklıdır.

 

Şifa Allah dan. Geçmiş olsun