Fayans Aralarındaki Kararmalar Nasıl Temizlenir? Sadece 2 Malzemeyle Bembeyaz Yapın!

Evlerde ve iş yerlerimizde kullanılan fayansların araları derz dolgu olarak bilinen bir madde ile kaplıdır ve zamanla kullanıldıkça kirlenerek sararmaya, daha ilerisi kararmaya başlar. Kararması bir yana, az bir sararma bile fazlasıyla rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir. Genelde hemen göze batmasa da derzlerdeki az bir sarılık büyük bir bölgeyi tamamen kirli gösterebilir, bu nedenle düzenli olarak derzlerin temizlenmesi lazımdır.

Fakat bu temizliği yaparken de sinirlerimiz gerilebilir, belki de çoğu zaman başarısız olabiliriz. Bundan dolayı biz de bu konuda sizin için önemli ve işinize fazlasıyla yarayacak birkaç detayı sizinle paylaşmak istedik.

Fayans Aralarının/Derzlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

1-Fayans aralarının temizliği uzun süre geciktirildiği takdirde lekeler kalıcı bir şekil alıp, temizlenmesi zorlaşabilir. Böyle lekelerde eski bir diş fırçası ile derzleri ovmak işleri biraz  da olsun kolaylaştırabilir.

2- Fayans aralarındaki derz dolgunun en büyük faydası suyun fayans altına geçmesini önlemektir. Bundan dolayı fayans aralarını temizlerken porçöz ve tuz ruhu gibi ağır kimyasallar içeren temizlik maddeleri zamanla derz dolguyu eritecek ve suyun fayansların altına geçmesine sebep olabilecektir. Ama hazır bir temizleyici kullanılmak istenirse özellikle yapı marketlerde satılan derz temizleyici spreyler bu konuda size yardımcı olabilir.

3- Temizlik sağlığımız için elbette gerekli fakat temizlikle istediğiniz sonucu alamadıysanız ufak bir değişiklik yapabilirsiniz. Özellikle yapı marketlerde satılan ve derz kalemi olarak bilinen yardımcı ürünlerle fayans aralarını boyayarak da eski beyazlığına kavuşturabilirsiniz.

4- Fayans aralarının temizliği özel ürünlerle yapılmalı diye söylemiştik. Bu temizliği doğal bir formülle yapmak isterseniz başka bir yöntemimiz var; 1,5 litre suyun içine yarım su bardağı karbonat, yarım çay bardağı limon suyu ve yarım fincan beyaz sirke katarak güzelce karıştırın. Fayans aralarını bu karışım ile sildikten sonra ardından basit yüzey temizleyicileri ile son kez yüzeysel olarak silip durulayabilirsiniz.