Evinizdeki Görünmez Bakterileri Bu Yöntemlerle Yok Edin!

Evinizdeki Görünmez Bakterileri Bu Yöntemlerle Yok Edin!

Tüm dünya virüs ve bakterilerle bir savaş halinde. Eğer sizde evde bu bakteri ve virüslere karşı savaş açacaksınız ilk olarak bu baktari ve virüslerin en çok nerede yaşadığını ve nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi taktirde bütün gün boyunca temizlik yapsanız dahi tam anlamıyla bakteri ve virüslerden kurtulmuş olmazsınız.

İlk olarak bilmelisiniz ki bu savaştaki en büyük silahınız çamaşır suyu. Çamaşır suyu ile yapacağınız temizlik ile tüm virüs ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca çamaşır suyu kullanımında aşırıya kaçmamanız gerektiğinide belirtelim. Bu uyarıya lütfen dikkat edelim.

Kapı kolları, tırabzanlar, prizler, balkon ve merdiven korkulukları, bulaşık süngerleri, mutfak ve banyo havluları virüslerin en çok bulunduğu yerlerdir. Bu virüsleri yok etmek ve herhangi bir hastalığa yakalanmamak için evlerimizde haftada en az bir defa detaylı temizlik operasyonu yapmalıyız.

Evinizdeki Görünmez Bakterileri Yok Etme Yöntemleri

Bir evde en çok mikrop bulunan yer bir çok kişinin bildiğinin aksine tuvalet değil mutfaklardır. En çok kullanılan alan her zaman için en çok bakteri bulunan alandır. Yemek artıkları, yıkanmayan bulaşıklar, bulaşık süngerleri, mutfak havluları ve mutfak tezgahları en çok bakteri üreten yerler arasında ilk sırada gelmektedir. 

Eğer imkanınız el veriyorsa mutfak süngerlerini her gün değiştirmelisiniz yoksa her gün çamaşır suyunda bekleterek dezenfekte etmelisiniz. Mutfak lavabosunda bulunan kirli tabaklar ve yemek artıkları birçok bakterinin burada yaşamasına ve üremesine sebep olmaktadır. Buraları her gün temizleyerek ve bulaşık birikmesine fırsat vermeyerek buraların mikrop yuvası olmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer bir hastalıktan korunmak istiyorsanız bu mikropları daha oluşmadan engellemelisiniz.

Klozet kapağı açık iken çekilen sifon virüs ve bakterilerin tüm banyo ve tuvalete yayılmasına neden olmaktadır. Sifonu mutlaka kapağı kapattıktan sonra çekin ve çamaşır suyu ile buraların haftalık temizliğini mutlaka yapın.

Sürekli olarak elimizde bulunan cep telefonları, televizyon kumandası ve laptop gibi eşyalar ve sürekli dokunmak zorunda olduğumuz yerler bakteri ve virüslerin en yoğun olarak yaşadığı yerlerdendir. Gün içerisinde bu yerleri ve eşyaları dezenfekte edilmiş bezler veya ıslak mendillerle temizlemeliyiz.

Bağışıklık sistemi güçlü olmayan yaşlılar ve henüz bağışıklık sistemi tam olarak  gelişmemiş olan küçük çocuklar her zaman en büyük risk gurubunu oluşturmaktadır. Özellikle evin her noktasına dokunan çocuklar bakterileri tüm eve yayabilmektedir. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzun odasını haftada iki defa dezenfektan özellikli bir bez veya spreyle temizlemelisiniz.

Toz torbalı elektrikli süpürge kullananlar süpürgenin torbasını sıklıkla değiştirmelidir. Nedeni ise torbanın içinin kapalı, karanlık ve nemli olmasıdır. Bu ortam mikroplar için mükemmel bir yaşam alanıdır. Sonradan çeliştirdiğiniz süpürgemiz bu mikropları evin her yerine yayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.