Evimizin Havasını Temizleyen Mucize Bitkiler

Evimizde bulunan eşyalar, mobilyalar, duvar boyaları, kullandığımız temizlik malzemeleri, parfümler, cep telefonları, televizyonlar maalesef evimizde toksin madde ve radyasyon yayabiliyor ve evimizin havasını kirletebiliyorlar. Mis gibi doğa havası almak, herhangi bir dağ evi, deniz kasabasında oturmayı kim istemez ki. Birazdan aşağıda yazacağımız bitkiler evimizin havasını temizliyorlar. Siz değerli okurlarımızı bu bitkiler ile baş başa bırakıyoruz.

Yukarda biraz toksin maddelerden bahsettik ama bakalım bu toksin maddeler nelermiş. Özellikle evimizde bulunanları sizlerle paylaşacağız.

Bilinen Zararlı Toksin Maddeler Nelerdir?

Amonyak

Genel olarak plastiklerde ve temizlik malzemelerinde bulunmaktadır.

Benzen

Mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanında bulunmaktadır.

Formaldehit

Fiber, tutkal, yapıştırıcılarda bulunur. Ürünlerin kokusuyla insanlara etki eder.

Karbon monoksit

Kokusu, tadı, rengi olmadığından fark edilmeden zehirler. Ocak, şofben, soba gibi.

Elektromanyetik Dalgalar

Cep telefonları, mikrodalga fırınlar, Yüksek gerilim hatları, lambalar, televizyon…

Sıra Evimizin Havasını Temizleyen Bitkilerde

Aloe Vera

Afrika kökenli olan bitki, evlerimizde, tutkal, yapıştırıcı gibi kokuları yok eden bir bitkimizdir. Evin havasını temizleyen bu bitkiyi evinizde sıcak bir bölgeye ve güneş gören bir yere koymalısınız.

Etkili olduğu alan: Formaldehit, karbon monoksit, elektromanyetik dalgalar.

Çinherdem Yeşili

Doğada yaklaşık olarak elliye yakın türü olsa da bir ev ya da iş yeri bitkisidir. Evimizde ve iş yerimizde zararlı kokular olduğu sürece bu bitkimiz çalışır ve evin, işyerin havasını değiştirir. Ev ve işyerinde ılık bir yere, hafif ışık alacak yere konulmalıdır. Direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Etkili olduğu alan: Formaldehit ve benzen

Büyük Flamingo Çiçeği

Ortamdaki amonyağı temizleme özelliğiyle bilinir. Amonyak en çok temizlik malzemelerinde bulunmaktadır. Evlerimizde temizlik malzemelerinin en çok kullanıldıkları yer olan banyo ve mutfakta oldukça etkilidir. Bol ışık alacak yere konulmalıdır.

Etkili olduğu alan: Amonyak, ksilen, benzen, formaldehit

Şama Dora Dağ Palmiyesi

Yurt dışında yağmuru bol alan yerlerden ülkemize getirilmiştir. O nedenle bu bitkiyi 1 metre uzunluğa getirmeniz önerilir. Evimizin yakınına bir yere koymalı dikmeliyiz.

Etkili olduğu alan: Amonyak, formaldehit, ksilen

Peru Mumu

Her evde bulunması gereken bir bitki türüdür. Artık günümüzde her evde bir televizyon, cep telefonu ve bilgisayar bulunmaktadır ve bunlar radyasyon yaymaktadır. Kaktüs türü olan bu bitkinin radyasyona bağlı baş ağrısını giderdiği görülmüştür. Bu bitki ayrıca kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Evimizde bu bitkiyi bol ışık alacak yere koymalıyız.

Etkili olduğu alan: Elektromanyetik dalgalar

Bambu Palmiyesi

Hem evlerde hem de bahçemizde bulundurabiliriz. Soğuk havaya dayanıklı bir bitkidir. Kimyasal maddeleri temizlemede çok başarılıdır. Evlerde güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın yere koymalıyız.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, Trikloretilen, ksilen

Kurdele Çiçeği

Afrika dan getirilmiştir. Kuraklığa dayanıklıdır. Direk güneş ışığına maruz bırakmamalıyız. Bitkinin yaprakları gibi kökü de havayı temizleme özelliğine sahip. Karbon monoksit bile arındırabilir. Genel olarak bahçe ve balkonda büyütebiliriz. Kış ayında içeriye almalıyız.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, karbon monoksit, tolüen, ksilen

Areka Palmiyesi

Yapılan araştırmalara göre doğada hava temizleme seviyesi en yüksek olan bitkidir. İç mekânları nemli tutmak ve ortamdaki kimyasal toksinleri arındırmak için idealdir. Bu bitkimiz sürekli ışık istemektedir.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, tolüen

Mücevher Bitkisi

Elektromanyetik dalgaları ve ortamdaki amonyağı içine çekerek yok etme özelliğine sahiptir. Bol ışık bulunan ortamlarda tutulmalıdır. Su ihtiyacı fazla değildir. Oda ısısı mücevher bitkisi için çok iyi bir ısı oranıdır.

Kasımpatı

Renkleri çok etkileyici bir bitkimizdir. Bu bitkimiz formaldehit, benzen ve amonyak gibi kimyasalları çok hızlı bir biçimde temizlemektedir. Işıklı ortamı ve ılık mekanlarda yetişmektedir.

Etkili olduğu alan: Amonyak, Benzen, Formaldehit

Yukarıda yazmış olduğumuz bitkilerden 1 veya ikisini evinizde bulundurmaya özen gösteriniz. Özellikle cilt konusunda mucize faydaları bulunan Aloe verayı hem evinizin havasını değiştirmek hamda lazım olduğunda cildiniz için kullanabilmek için odanızda bulundurabilirsiniz.

Evinizin temiz havalı olmasını dileklerimizle… Saygılar sunarız.