Evde Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

İnsanoğlu doğada olmak, toprakla bütünleşmek istiyor. Toprak bizdeki olumsuz enerjiyi kendisine çeker ve bizi rahatlatır. Aslına bakarsanız toprak ile uğraşmak maydanoz dikmek bu işin bahanesidir. Biz hem maydanoz yetiştireceğiz hem de toprak ile uğraşıp kendimizi rahatlatacağız.

Maydanoz yetiştirmek biraz zaman aldığı için sabır gerektirir. Eğer bir bahçeniz yoksa kendiniz saksıda bile maydanoz yetiştirebilirsiniz. Kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz maydanozun tadı çok farklı olacaktır. Salatalarda balığın yanında gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.  Evde saksıda yetiştirmek için saksıya ektikten sonra maydanozları güneş alan bir yere koymamız gerekecektir. Maydanozlar sıcak havayı sevmektedirler. Genel itibariyle mart ayının sonu nisan ayının başı gibi maydanozlar dikilmektedir.

Maydanoz Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En önemli konu maydanozları sulama ve dikme konusudur. Maydanozların büyüme evresinde çok suya ihtiyaç duymazlar. Haftada iki kere sulamamız yeterli olacaktır.  Eğer hava çok sıcaksa bu durumda sulama sıklığı haftada üç ya da dört kereye çıkarılabilir. Toprağın hafif derecede nemli kalması idealdir.

Maydanozun dikileceği toprağın gevşek olması gerekmektedir. Toprak hava almalıdır. Bunun için karışım toprak yapmak daha elverişli olmaktadır. Toprak gevşek olduğu takdirde maydanozun kökleri kendini daha rahat şekilde salmaktadır.

Maydanoz Nasıl Dikilir?

Maydanoz tohumları için belirli bir filizlenme süresi bulunmaktadır. Bu sürenin daha da hızlı olması isteniyorsa bu durumda tohumlar içerisinde sabun olan hafif sıcaklıktaki suyun içinde bir saat boyunca bekletilmelidir. Bu sayede tohumların kabukları zayıflamakta ve filizlenme daha hızlı olmaktadır. Tohumlarda sabun kalmaması adına tekrar sabunsuz suyun içinde bekletilmesi önerilmektedir. Daha sonra yağlı kâğıdın üzerine koyulan tohumlar kurumaya bırakılmalıdır.

Maydanoz Tohumu Dikimi için tohumların birbirinden yedi cm uzaklıkta dikilmesi gerekir. Ayrıca tohum ekilecek alanın çok derin kazılmasına da gerek yoktur. Üzerine az miktarda toprak atılması maydanozun büyümesi için yeterli olmaktadır.

Sizde bu yöntemleri evinizde uygulayarak kendi maydanozunuzu kendiniz yetiştirebilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.