Evde Saksıda Limon Yetiştirmenin Püf Noktaları

Evde, Balkonda, Terasta Limon Yetiştirmek İçin Neler Gerekir, Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir, Saksıda Limon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda evde maydanoz, domates, biber, çilek yetiştirmek çok meşhur. Pek çok insan bunlar gibi sebze ve meyveleri saksıda yetiştirerek evinde ufak bir bahçe meydana getiriyorlar. Bu nedenle balkon veya teras çiftlikleri günden güne daha artmış bulunuyor. Sadece küçük saksılarda yetişecek meyve ve sebzeler değil.

Evinizde, balkonunuzda veya terasınızda limon yetiştirmeyi istiyorsanız, bu da mümkün. Fakat bu konuda neler yapmanız, hangi adımları atmanız gerektiğini ve konu ile ilgili en küçük ayrıntıyı dahi bilmeniz gerekli.

Saksıda Limon Yetiştirmek İçin Dikkat Edilecek Püf Noktalar

İlk başta salatalarınızda kullandığınız limonun çekirdeklerini çıkarın. Altına çakıl taşları koyduğunuz cam bir kavanoza bırakacağınız nemli pamuğu 2 kat yaparak arasına limon çekirdeklerini bırakın ve filizlenmelerini bekleyin.

  • Eğer limonlarınızın tozlaşmayla meyve vermelerini istiyorsanız bu işlem için bir kaç tane çekirdek kullanmalısınız. Çünkü tek limon çekirdeği meyve veremeyeceği için aşılama tekniğiyle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Metal Bir Saksı Kullanın

Filizlenen limon için yapmanız gereken ilk iş bunu bir saksıya dikmektir. Saksı seçerken metal olanlardan seçebilirsiniz. Bunun ile topraktaki demir eksikliğini gidermiş olursunuz. Metal konserve kutularını kullanabileceğinizi de unutmayın.

Sulama İşleminde Dengeyi Sağlayın

Limon nazik bir bitki olmasından dolayı çok fazla veya az su vermeniz bitkinizin gelişimini etkileyecektir. Çok az sulamak sadece kökleri geliştirecek çok fazla sulamak ise köklerin çürümesine sebep olacaktır. Bu yüzden dengeli olmalı.

Saksının Yerini Çok Fazla Değiştirmeyin

Bununla birlikte limon rahatsız edilmemesi istenen bitkilerdendir. Limonunuzun olduğu saksının sıklıkla yerini değiştirmeniz karşılaşmak istemediğiniz bir vaziyete sebep olabilir. Saksının yerini çok fazla değiştirdiğinizde limonun yapraklarını dökülmeye başladığını görürsünüz. Limonunuzu incitmemek için sabit kalabileceği bir yere koymaya dikkat edin. Bu yerin, güneşi doğrudan almayan bir yer olması limon ağacınızın daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

Ortamın Isısı Çok Önemli

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu limonunuzu sıcak peteklerden uzak tutmaktır. Limon ağacı çok soğuk ve çok sıcak havalara dayanamayacak kadar hassastır. Böyle olursa yeşil yaprakların kahverengiye değiştiğini görebilirsiniz.

Güvercin Gübresi ya da Pirinç Suyu

Limonunuzun daha iyi gelişmesi için besin desteği olarak güvercin gübresi kullanabilirsiniz. Bunun dışında pirinci yıkadığınız suyu da bu noktada kullanabilirsiniz. fakat bu işlemi de devamlı yapmayın. 3 haftada 1 yapabilirsiniz.

Aşılama İşlemi

Tek bir limon çekirdeği diktiyseniz ağacınızın meyvelerini alabilmek için aşılama yapabilirsiniz. Bunu yaparken zirai bilgiye sahip birinden yardım alabilirsiniz.

Zararlılardan Koruyun

Küçük haşereler limonunuza bulaşmaya başlarsa derhal müdahale etmelisiniz. Limonunuz evde olması nedeniyle böcek ilaçlarını tercih etmemelisiniz. Bu gibi haşereleri bir bıçağın ucuyla veya tırnağınızla temizleyebilirsiniz.