Evde Kolonya Yapımı: Pratik Ve Doğal Kolonya Tarifi

Kolonya doğal bir dezenfektandır ve bu doğal dezenfektanı evde sizde yapabilirsiniz. Kolonya yılların eskitemediği bir temizlik ve hijyen malzemesidir. Virüslerle mücadelenin önem kazandığı bu günlerde de kolonya hayatımızda önemli bir yer edinmektedir. Sizde hiçbir kimyasal madde kullanmadan kolonya hazırlayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız evde kolonya yapma tarifi.

Hiçbir kimyasal malzeme kullanmadan kolonya yapmak oldukça kolaydır. Alkolsüz kolonya yapımı için temel malzemeler dışında kullanacağınız esansiyel yağları kişisel tercihe göre değiştirebilirsiniz.

Alkolsüz Kolonya Yapımı

Kolonya Yapımı İçin Malzemeler

250 ml beyaz sirke

250 ml saf su

10 damla limon esansiyel yağı (tercihinize göre değiştirebilirsiniz)

10 damla bergamot esasinsel yağı (tercihinize göre değiştirebilirsiniz)

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri derin bir kabın içinde karıştırın. Hazırladığınız sıvı karışımı sprey bir şişeye boşaltın. Ev yapımı alkolsüz kolonyayı el ve vücut için güvenle kullanabilirsiniz.

Alkollü Kolonya Yapımı

Malzemeler

350 ml etil alkol

100 ml saf su

10 damla ıhlamur esansın / portakal esansı / limon yağı ya da lavanta yağı

Nasıl Yapılır?

İlk olarak alkol ve saf suyu cam bir şişe içinde karıştırın. Karışımın içine kullanacağınız esansiyel yağı da ilave edip çalkalayın. Hazırladığınız kolonyayı ağzı kapalı bir şekilde bir gün buzdolabında bekletin. Ertesi gün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Değişik Alkol Miktarlarına Göre Kolonya Yapımı

Elinizdeki etil alkol az ise saf su miktarını ona göre ayarlamak lazım. Sizin için farklı etil alkol miktarlarına uygun değerleri derledik;

150 ml etil alkol + 20 ml + saf su + 10 ml limon esansı 50 ml etil alkol + 10 ml saf su + 5/10 ml limon esansı

Etil alkol nereden alınır diyenler için hemen açıklayalım; eczane, market ve bazı internet sitelerinden satın alabilirsiniz.