Evde Kendi Patatesinizi Nasıl Yetiştirirsiniz?

Apartmanda oturuyorsunuz ve patates yetiştiremediğiniz için üzülüyorsunuz değil mi? Artık bahçesiz eviniz olsa dahi kendi patateslerinizi yetiştirebilirsiniz. Hem de ufak birkaç adımla!

Tohum Patates

Bahçeniz olmasa da evinizde bulunan büyük kaplar ile patates yetiştirebilirsiniz. 15-20 litrelik kaplara ekilen bu patatesler bahçeyi aratmayacaktır. Önce patateslerin üzerine patates püresi bırakın ve biraz saksı toprağı döktüğünüz saksıya yerleştirin. İşlem bu kadar kolay. Bu şekilde yetiştirilen patateslere tohum patates denir. Boyları bulundukları yere göre değişebilir. Genel olarak 28-35 milimetreye kadar büyürler. Ürün alma zamanları değişebilir.

Ön Çimlendirme

Patatesleri ektikten sonra uzun zaman beklemek istemiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Tohumluk patatesleri ekmeden önce 9-10 derece sıcak da güneş ışığını alan bir bölgede bekletin. Filizleri 2-3 santim çıktığında tencere büyüklüğündeki bir kaba koyun ve ekin. Böylelikle normalde 10 aya kadar olan büyüme dönemi süresi azalmış olacaktır.

Uygulanışı

Tencere büyüklüğünde bir kap alın. Özellikle kompost yönünden bol bir toprak ile içini doldurun. En az 15 cm boşluk kalmalı.

Filizlenmiş patatesleri toprağın 5 cm kadar altına gömün.

Büyük bir tencereye 4-5 tane patates dikebilirsiniz.

Toprak ıslak olmamalı. Nemli olmalı. Bundan dolayı haftada iki defa sulamalısınız.

Filizlerin boyu 10 santimetreye ulaştığında üstüne yapraklara kadar toprak ekleyin.

Yapraklar bir 10 cm daha çıktığında tekrar toprak koyun.

Patatesler yeterli boya geldiğinde hasat zamanı artık gelmiş demektir!

Lütfen beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Teşekkür ederiz.