Evde Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Merhaba değerli okurlarımız. Bugün sizlerle çizik zeytin nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz konusuna değinmek istiyoruz. Akdeniz ve ege bölgemizde yaşayanlar bu konuda bilgi sahibidirler. Ülkemizde zeytin en çok ege bölgemizde daha sonra ise Akdeniz bölgemizde yetişmektedir. Biz her zaman doğal beslenmeden yanayız. Her şeyin doğal hali güzeldir. İçeriğinde katkı bulunan, yapay yiyecekler vücudumuza zararlar vermektedir. Siz siz olun değerli okurlarımız eskiye yani doğala yönelin. Doğal beslenin.

Özellikle bu mevsimler ekim ve kasım ayı zeytinler için hasat zamanıdır. Bu dönemde turşuluk zeytin yapmadan önce zeytinlerimizi çok iyi yıkamalıyız. zeytinleri yıkarken de soğuk su kullanmalıyız, nedeni ise zeytinin üzerinde bulunan zirai ilaçlar ancak soğuk su ile zeytinin yüzeyinden atılmaktadır. Bu yüzden aldığınız yeşil zeytini bol su ile yıkamamız gerekmektedir. Bol soğuk su ile 5-6 kez yıkarsanız sorun olmayacaktır. Zeytinimizi yaparken de çizik mi yapalım yoksa kırma yapalım diye sorarsanız, bu tamamen size bağlı değerli okurlarımız. Nasıl yemeyi seviyorsanız o şekilde tüketebilirsiniz.

Malzemelerimiz.

3 kg yeşil zeytin
5 kg’lık boş pet şişe
4_5 yemek kaşığı turşuluk kaya tuzu
1 çay kaşığı limon tuzu
2 limon suyu
Su

Çizik Zeytin Yapılışı

Zeytinler yıkanır, bir bıçakla kenarlarına çizik atılarak pet şişeye konur. Üzerini geçecek kadar suyla doldurulur. Kapağı kapatılır.2 günde bir suyu süzülerek yeni suyla değiştirilir.10-12 gün sonra tadına bakılır, acısı çıkmış ve tatlanmışsa bir kap içerisinde tuz, su, limon suyu, limon tuzu eritilerek suyu hazırlanır. Pet şişede olan zeytinler cam kavanoza konur üzerine hazırlanmış suyu konularak 3-4 günde salamurada bekletilir. İyice tatlanan sağlıklı zeytinler artık yemeye hazır hale gelmiştir.

Evet değerli okurlarımız, çizik zeytin yapmanın tam sırası. Emin olun kendi elinizle yaptığınız zeytinin tadı bambaşka olacaktır. Hem içinde herhangi bir kimyasalda olmayacaktır. dışardan hazır aldığımız zeytinlerin içerisinde kim bilir neler vardır. Kendimiz yaptığımız zeytinlerin içerisinde en azından neler var biliyoruz. Sizde bu yazımız paylaşarak sevdiklerimizin ve dostlarımızın sağlıklı zeytin yemesine vesile olabilirsiniz. Hayırla kalınız. Afiyet olsun.