Evde Çelik Kaplarınızı (Özellikle Çaydanlığınızı) 1 Dakikada Parlatın

Artık evimizde kireç çözücü ürünleri kullanmaya gerek kalmayacak. Evet değerli organik zamanı okuyucularımız ülkemizde herkesin sevdiği sabah kahvaltılar başta olmak üzere öğle, akşam ve her vakitte çay tüketiriz. Millet olarak çayı çok severiz ve aşırı derecede çay içeriz. Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle sularımız kireçlidir. Kireçli sularla demlenen çaylarımız zamanla çaydanlığımızın içerisinde kireçlenmeye yol açar ve buda çayımızın tadında değişikliler yaratır.

Zamanla oluşan kireçlenmeye karşı hanımlarımız, bayanlarımız hemen bir kireç çözücü yardımıyla çaydanlıklardaki veyahut çelik malzemelerdeki kireci çözmeye çalışır. Bu kimyasal maddeler zamanla çaydanlığımızın ve çelik tencerelerimizin ömrünün kısalmasına neden olabilmektedir. Bu gibi kimyasallar hem kesemize zarardır hem de sağlımıza… Doğal yöntemler kullanarak bu gibi kireçlerden kurtulmak ise oldukça basittir. Evet, bu doğal maddelerimiz, limon tuzu, sirke ve karbonattır.

Limon Tuzu İle Çeliklerinizi Ve Çaydanlığınızı Temizleyin

Yöntem çok basit bir tatlı kaşığı limon tuzu koyarak  üzerini su ile doldurun. Kaplarınızı bu şekilde kaynatın. Çeliklerin iç kısmında bulunan sararma ve kirecin yok olup gittiğini göreceksiniz. Hem de doğal olduğu için sağlığınıza hiçbir zararı olmayacaktır.

Çeliklerinizi Sirke ve Karbonat ile Parlatın 

Dış kısımlarındaki parlaklığın geri gelmesi için de kullanacağınız malzeme sirke ve karbonattır. Sirke ve bir miktar karbonatı karıştırın bu karışımı çelik kaplarınızın dış kısımlarını ovun çeliklerin tertemiz olduğunu göreceksiniz. Hem bu şekilde yaptığınızda parlaklığını daha uzun süre koruyacaktır.

Tertemiz ve kireçsiz çaylar sizin olsun. Afiyet olsun. Bu yazımızı değerli dostlarınız ve arkadaşlarınız ile de paylaşır mısınız? Teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.