Evde Çamaşır Kurutuyorsanız Bu Haber Size! Hastaneye Yatmanıza Neden Olabilir

Uzmanlar odada kurutulan çamaşırın içerideki nemi yüzde 30 artırdığını söyledi. “Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkar. Bunların yaydığı sporlar ise, enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına sebep olur” diye belirttiler.

Havaların soğuması ve son zamanlarda artan site yaşamının getirdiği bazı kurallar nedeniyle çamaşırlar da odalarda kurutulmaya başlandı. Uzmanlar, kış aylarında kalorifer üzerinde veya evin içinde çamaşır kurutmanın, solunum yolları hastalıklarına sebep olabileceğini söyleyerek, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda bilgilendirdiler.

Küfler, Akciğerde İltihaba Sebep Oluyor

Uzmanlar, “Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Çamaşırlar odada kurutulduğu zaman aşırı derecede nem oluşuyor. Nemin artmasıyla birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkıyor. Bunların yaydığı sporlar ise, başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına sebep oluyor. Küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara zemin hazırlar, insanın bağışıklık sistemini düşürür. Böylece enfeksiyonlara ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Küfün aşırı şekilde ortamda bulunması ağır pnömonilere (akciğerin iltihabı) sebep olan ‘aspergillus’ denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir. ‘Aspergillus’ küften oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Akciğerde ağır zatürrelere sebep olabilir. Bu da hastanede yatarak, tedavi edilecek derecede sıkıntı oluşturabilir.”

Az Oturulan Odada Kurutulmalı

Uzmanlar, kış aylarında insanların çamaşırını dışarıya asmak istemediğini söyleyerek, şu anki teknolojide kurutma makineleri veya çok yüksek devirlerde kurutan çamaşır makinelerinin var olduğunu söylediler. Bu yöntemleri uygulamanın dışında mutlaka çamaşırı dışarı ya da pencere pervazlarına asmanın önerilen yöntemler arasında olduğunu vurgulayan Uzmanlar, “Kişi eğer çamaşırı evin içerisine asacaksa, yattığı odaya asmaması lazım. Çünkü küf duvarlara yapışıyor ve sağlığımıza zarar verdiği gibi zamanla eve de zararı oluyor. Duvarlarda renk değişimine ve kötü kokuya de sebep olabiliyor.” dediler.

Kokulu Deterjan Kullanılmamalı

Uzmanlar, “Deterjanlar yaydıkları keskin koku sebebiyle hastalara zarar veriyor. Mümkünse kokusuz deterjan kullanmak ve çamaşırları çok iyi durulamak gerekli. Bu tür sıkıntılarda ortaya çıkacak öksürük, ateş, nefes darlığı, solunum rahatsızlığı ve hırıltılı solunum gibi şikâyetler ortaya çıkarsa, kesinlikle Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne başvurmaları gerekmektedir” diye belirttiler.

Lütfen faydalı gördüğünüz yazıları paylaşmayı unutmayın. Şimdiden teşekkür ederiz.