Ev Yoğurdu Tutmazsa Bunu Yapın

Evde yapılan her şey gibi ev yoğurdunun da lezzeti farklı olur. Mayalanma süreci ise tam olarak Allah’ın bizlere ihsanıdır .

Pek nazenin olan mayalar, uygun sıcaklık bulamadığında ya da sütün yeterince taze olmadığı durumlarda istenen kıvama gelmeyebilir. Genellikle yoğun kıvamlı olan yoğurdunuz bazen sıvı bir halde kalır ve onca emeğiniz boşa gitmiş olur.

Bunların başlangıcında henüz kaynama aşamasında sütün kesilmesi de farklı bir sorundur. Fakat merak etmeyin.

Ev yoğurdunu yeniden tutturabileceğiniz, kesilen sütlerinizi değerlendirebileceğiniz muhteşem yöntemler var. Buyurun başlıyoruz anlatmaya.

Süt Kesildiğinde Ne Yapılır?

Çok yüksek ısılarda sütü kaynatmaya uğraşırsanız veya sütünüz yeterince taze değilse sütü kaynatırken kesilmeler olabilir. Bu seviye de sütün taze olduğundan emin olmak ve hep aynı ısıda kaynatma işlemine devam etmek gerekiyor. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman sütte kesilmeler olmayacaktır.

Ama farz edelim ki böyle bir şey yaşadınız. Hiç endişeye kapılmayın o sütü dökecek değilsiniz. Hızlıca elinize bir tülbent veya süzgeç alın. Yapılacak enfes peynirlerimiz var. Kesilen sütünüzü hemen peynire çevirmeniz olasıdır. Kaynatırken yaşanan kesilmeleri biraz daha artırmak adına ocağın üzerine alın. İçine minik bir miktar limon ya da sirke dökün. Tamamen kesildiğinde lor peyniri yapabilirsiniz.

Kevgirle tüm kesilmiş parçaları toplayın ve tülbendin üzerine dökerek süzgecin üzerine oturtun ve fazla suları süzdürün. Suyu iyice süzüldüğünde dilerseniz tuz ilave edin ve lor peyniriniz yenmeye hazırdır.

Mesela sütünüz kesilmedi. Yoğurdunuzu güzelce mayaladınız. Her zaman yaptığınız tüm aşamaları yeniden süte uyguladınız ve onu beklemeye aldınız. Saatler geçti, normalde harikulade bir kıvam alması gereken yoğurdunuz kesinlikle mayalanmamış durumda. Sıvı bir şekilde duruyor. Sıkı durun, bu yoğurdu döndürmenin de muhteşem bir yöntemi var.

Yoğurdunuzun her şeyinin eksiksiz olduğuna eminseniz, mayanızı doğru oranda koyduğunuzdan, tazeliğinden eminseniz tutmamasının tek bir nedeni vardır. Bu da yüksek ihtimalle beklediği oda ısısıdır.

Bu yüzden hali hazırda olan mayalanmamış yoğurdunuzu şimdi yeniden değerlendireceğinizi anlatmanın tam vakti. Öncelikle yoğurdunuzu ısıya dayanıklı cam kapların içerisine ya da büyükçe ısıya dayanıklı bir kabın içerisine dökün.

Kaplarınızın üzeri açık bir şekilde fırının içerisine yerleştirin ve 75 derecede fansız programda fırınınızı çalıştırın. 1 saat bu halde fırında yoğurtlarınızı bırakın. Akabinde fırının kapağını açın ve 15 dakika kadar soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yine üstleri açık bir şekilde dolapta 1 saat süre ile bekletin.

Ve beklenen oldu…

sonunda nefis kıvamlı yoğurtlarınız hazır!

Ev Yoğurdunun Hep Tutması İçin Püf Noktalar

Sütün sıcaklığı ve odanın sıcaklığı tam olduğu sürece bir sorun çıkmayacağına eminiz. Süte parmağınızı koyduğunuzda dayanabileceği sıcaklığa gelmişse sütünüz mayalanmaya hazırdır. Bu aşamada sütünüzü mayalayabilirsiniz. Termometreniz varsa 42-45 derece arasında bir sıcaklık ölçtüğünüzde bilin ki sütünüzün mayalanmaya artık hazırdır.

Sütünüzü mayalarken iyi kalitede bir maya kullandığınızdan ve sütünüzün tazeliğinden emin olun. Çok aşırı maya koymamaya dikkat edin. Bildiğiniz ölçülerden de kesinlikle şaşmayın.

Mayayı ilave ettiğiniz sütü, kabıyla birlikte iyice sarıp sarmalayın ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın.

Bundan sonra sütleriniz hiç dökülmesin, israf olmasın. Evde mükemmel yoğurtların tadını çıkartın.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri paylaşmayı unutmayın. Afiyet şifa olsun.