Ev Yapımı Yoğurt Tarifi – Organik Yoğurt

ev yapımı yoğurt tarifi

Ev yapımı yoğurt ile hem işlenmiş ve plastik paketteki yoğurtlardan kurtulacak hem de hazırladığınız organik yoğurt ile yoğurdun gerçek tadına varacaksınız.

Evde hazırlayabileceğiniz yoğurt tarifine geçmeden önce kısaca yoğurdun faydalarından bahsedelim.

Ev Yapımı Yoğurdun Faydaları

Ev yapımı Yoğurt çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve sağlıklı yaşam iksiri olarak bilinmektedir. Sağlık açısından en faydalı yoğurt ise evde hazırlanan doğal ve organik yoğurttur. Kimi zaman raf ömrü kimi zaman ise tadı için fabrikalarda çeşitli işlemlere maruz kalan yoğurtlar vitamin ve besin değerini yitirmektedir. Ev yapımı yoğur faydaları ile sağlık için çok önemli besinler arasındadır.

Ey yapımı yoğurdun faydalarını birkaç başlıkta yazacak olursak;

 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Vücuttaki zararlı bakterileri etkisiz hale getirir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Yüksek tansiyonu önler.
 • Soğuk algınlığına karşı vücudu korur.
 • Diş ve göz sağlığı için faydalıdır.
 • Cildi nemlendirir ve ölü hücreleri yeniler.
 • Sivilce ve akneler için faydalıdır.
 • Böcek ısırmalarına ve güneş yanıklarına karşı faydalıdır.

ev yapımı yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Yoğurt Malzemeleri:

 • 1 litre süt (Organik ve köy sütü tercihiniz olmalıdır.)
 • 1 yemek kaşığı yoğurt ( Mayalama için çok önemli olduğundan, köy yoğurdu kullanmanız uygun olacaktır. Tuz kullanılmamış süzme yoğurtta kullanabilirsiniz.)
 • 1 tatlı kaşığı şeker (Yoğurdun daha hızlı mayalanması için eklenir)
 • 1 tutam tuz ( Tuz hem yoğurdunuzun katı olmasını sağlar hem de ekşimeyi önler)

kavanozda yoğurt

Evde Yoğurt Yapımı – Evde Yoğurt Mayalama

Evde yoğurt yapımına ilk olarak sütümüzü bir tencerenin içerisine yerleştirerek başlayalım ve ağzı açık bir vaziyette orta ateşte kaynatalım. Süt kaynamaya başladıktan ocağı kısık ateşe alarak yaklaşık on veya on beş dakika daha kaynatalım. Ardınsan sütü ocaktan alarak soğumaya alalım. Burada sütün sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor çünkü sütün fazla soğumaması gerekmektedir. 45 derecelik bir sıcaklık ideal olacaktır. (Bunu anlamak için parmağınızı süte batırdığınızda ortalama 7 saniye dayanabilirsiniz.)

Bir kâse içerisine mayalama için hazırladığımız yoğurdu ekleyerek üzerine tuz ve şekeri ilave edip iyice karıştırın. Ilıyan sütünüzden bir miktar alıp kâseye ekleyerek iyice çırpın ve hazırladığınız karışımı tencereye ekleyin ve tam bir karışım sağlamak için iyice karıştırın.

Son olarak tencerenin etrafını bir bez ile sarın. Hava almasını sağlamak için tel bir süzgeç ile kapatın ve tel süzgecin üzerini de tülbent veya ince bir bez ile örtün. Yaz aylarında yoğurt mayalama hava sıcaklığı bakımından uygun zamanlar olduğundan, yazın yoğurt mayalarken bu kadar sarmanıza gerek yoktur. Yaklaşık dört saat sonra yoğurdunuzu kontrol edin. Eğer bir problem yoksa yoğurdu buzdolabına alabilirsiniz. Bir gün süreyle buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

evde yoğurt nasıl yapılır

Fırında Yoğurt Yapımı

Fırında yoğurt yapımı diğer yoğurt mayalama tarifinden farkı olarak, yoğurdun fırın yardımı ile mayalanması ile yapılmaktadır. İlk olarak sütümüzü bir tencerenin içerisine yerleştirelim ve ağzı açık bir vaziyette orta ateşte kaynatalım. Süt kaynamaya başladıktan ocağı kısık ateşe alarak yaklaşık on veya on beş dakika daha kaynatalım. Ardınsan sütü ocaktan alarak soğumaya alalım. Bir kâse içerisine mayalama için hazırladığımız yoğurdu ekleyerek üzerine tuz ve şekeri ilave edip iyice karıştırın. Ilıyan sütünüzden bir miktar alıp kâseye ekleyerek iyice çırpın ve hazırladığınız karışımı tencereye ekleyin ve tam bir karışım sağlamak için iyice karıştırın. Daha önceden 150 derecede 8 – 10 dakika arasında çalıştırıp ısıttığınız fırının içerisine sütünüzü ağzı açık bir şekilde yerleştirin. ( Fırın 8 ile 10 dakika çalıştırıldıktan sonra kapatılmalıdır. Çalışır haldeyken sütü eklemeyin.) Sütü altı saat kadar fırında bekletiniz. Yoğurt kendiliğinden soğuyarak katı bir hal alacaktır. Bu süre içerisinde yoğurdu kesinlikle fırından çıkarmayın ve fırını sallamayın. Fırında yoğurt yapımı bu kadar basit.

kavanozda yoğurt nasıl yapılır

Kavanozda Yoğurt Yapımı

Kavanozda yoğurt yapımı aslında daha zevkli ve her defasında kaymak alarak tüketmek için ideal bir seçenektir. Bu yüzden yoğurt hazırlayan birçok kişinin sorduğu soru kavanozda yoğurt yapımı nasıl olmaktadır. Aslında sorunun cevabı çok basit. Sütü tencerede ısıtma işlemlerinden sonra yoğurdu mayalama geçtiğinizde bir tencere yerine alabildiği kadar kavanoz kullanarak yoğurtlarınızı kavanozda mayalayabilir ve kavanozda yoğurt yapabilirsiniz. Kavanozda yoğurt mayalarken dikkat etmeniz gereken tüm kavanozları ayrı ayrı bezlere sarıp ve ayrı ayrı üstlerini örtüp belirli sıcaklıkta tutmaktır. Sonrasında kavanozda yoğurt yapımı tamamdır.

ev yapımı yoğurt

Katı Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? Kalıp Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurdu hazırlayacağınız tencerenin fazla sarmalanması yoğurdun cıvık olmasına sebep olacaktır. Özellikle yaz aylarında bu tür sarmalar yoğurdunuzun cıvık olmasına sebep olmaktadır. Yoğurt hazırlayan herkes katı ev yoğurdu yâda kalıp gibi yoğurt yapmak ister. Yoğurt yaparken püf noktalara dikkat ederek kalıp gibi yoğurt yapabilirsiniz.

Manda, koyun ve keçi sütünden mayalayacağınız yoğurt, inek sütüne göre daha sert bir yoğurt elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun sebebi sütteki yağ oranlarıdır ve yağlı sütten hazırlanan yoğurt katı olur.

Yoğur hazırlayacağınız sütün içerisinde su oranı ne kadar az ise sütünüz ev yoğurdunuz o kadar katı olacaktır. Bu oranı azaltmak için sütü biraz daha fazla kaynatmanız gerekmektedir.

ev yapımı yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt Kaç Kalori?

Ortalama olarak bir su bardağı ev yapımı yoğurt 120 kaloriye denk gelmektedir. Kase olarak ölçü baz alınırsa eğer bir kase ev yapımı yoğurt ortalama 350 kalori civarındadır. Bu kalori değerleriyle yoğurt her zaman diyet listelerinde yer almakta ve zayıflamak isteyenlerin mutlaka tüketmek istediği bir besindir.

Yoğurdun Çabuk Ekşimesi:

Sulu yoğurt hazırladıysanız daha çabuk ekşiyecektir. Ekşimenin önüne geçmek için katı yoğurt hazırlamaya dikkat ediniz.

Son olarak izlamek isteyenler için Refika’nın Mutfağı kanalının yayınlamış olduğu Eyde Yoğurt Yapımı | Ev Yapımı videosunu izleyebilirsiniz.