En Önemli Yerini Çöpe Atıyoruz! O Meyvenin Çekirdeği Bakın Neye İyi Geliyor

Avokadoyu yedikten sonra çekirdeğini çöpe mi atıyorsunuz? Evet, cevabını duyar gibiyim. Siz değerli organik zamanı okurları için derlediğimiz bu yazıda avokado çekirdeklerinin cildinize ve sağlığınıza nasıl bir yarar sağladığını yazdık.

Avokado Çekirdeğinin Faydaları

Avokado çekirdeklerinin, bakteri ve mantar öldürücü özellikleri vardır. Birde, çekirdeklerde metabolizmayı çalıştıran vücudumuzun “kötü” kolesterolden kurtulmasına yardımcı olan saponinler vardır. Avokado çekirdeklerinin kozmetik ürün olarak kullanılması da tavsiye ediliyor.

avakado nasıl yenir

Nasıl Hazırlanıyor?

Peeling: Avokado çekirdeklerini önceden ısıtılmış fırında ortalama bir saat kadar pişirin. Biraz ılıdıktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş çekirdeğin üzerine öğütülmüş kahve ve deniz tuzu koyun. Ve cildinize nazik şekilde uygulayın.

Sivilceleri Kurutmak İçin: Ilık su ve rendelenmiş çekirdekleri karıştırın daha çok bir tesir için birkaç damla çay ağacı yağı bırakın. Sivilcelerinizin üzerine uygulayın ve 5-6 dakika bekleyin.

Yüz Maskesi: Toz kil ve rendelenmiş çekirdeği karıştırın, biraz su aktarın ve göz bölgesine dikkat ederek cildinize uygulayın. 15 dakika geçtikten sonra yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici bir krem sürün.

Saç Bakımı İçin: Parlak saçlara sahip olmak ve kepeklerden kurtulmak için çekirdeği rendeleyin ama kavurmayın, çiğ kalsın. Hint yağı ile karıştırıp bir gün bekletin. Ardından karışımı kafa derinize sürüp ovun. Başınızı bir havluyla ya da streç filmle sarıp bir saat kadar bekleyin ve güzelce durulayın. Bu tavsiyeyi çok yağlı saçlar için önermiyoruz.

Antibakteriyel etkileri ile, avokado çekirdekleri sivilce, yağlı saç ve kepekten kurtulmanıza yardım edecektir.

fırında avakado

Eğer obezite, ateroskleroz (damar sertliği), kan basıncı, grip veya sindirim ile alakalı rahatsızlıklar varsa rendelenmiş avakodo çekirdeklerini salatalarda, smoothilere ve başka yemeklerde kullanabilirsiniz.

Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmayı unutmayın.