En İyi Ev Yoğurdu Tarifi

Dikkatlice hazırladığınız ve mayalanmaya bıraktığınız yoğurdun neden istediğiniz gibi katı olmadığını merak ediyorsunuz değil mi? Bu yazımızda size yoğurdun cıvık olmasının sebeplerini ve tam kıvamında daha katı yoğurt nasıl yapılacağını anlatacağız.

İlk önce söylenmesi gereken, eğer yoğurdunuzu sıcak bir ortamda hazırlayacaksanız 3-4 kat sarmanıza gerek yoktur. Çünkü sıcak ortamda kat kat sarılan yoğurt istendiği gibi mayalanmaz ve cıvık olur. Bir başka sebep ise sütün az yağlı olması olabilir.

Yoğurt yapacağımız süt yağlıysa, mayalanma ve katılık o kadar iyi olur. Bu nedenle, keçi, koyun ve manda gibi hayvanlardan yapılan yoğurtlar daha katı ve kıvamlı olur. Ayrıca sütü uzun süre kaynatıp koyulaştırırsanız, yoğurdunuzun sertliğini ve kıvamını o kadar arttırmış olursunuz.


Yoğurdunuzun hızlı bozulmasının ve cıvık olmasının sebebini merak ediyorsanız, cevabı düzgün mayalanmamış olmasıdır. Mayalarken biraz tuz atarsanız bozulmasını yavaşlatırsınız ve çok az şeker ile de daha iyi bir mayalanma elde edebiirsiniz.


Kısa bir tarif verecek olursak,
Sütünüz kaynamaya başladıktan sonra 8-10 dakika daha kaynatın ve sütü ılık olana kadar bekletin. İçine parmağınızı soktuğunuzda 5-6 saniye tutabiliyorsanız mayalanmaya hazır demektir.

Şimdi size tek lazım olan bir yemek kaşığı yoğurt, bir tutam tuz ve çok az şekeri alıyoruz. Tencereden de bir fincan süt alarak ayrı bir kapta karıştırıp ve ardından süte ekleyip güzelce karıştırıyoruz.

Bu işlemin hemen akabinde kapağını kapatıp abartmamak kaydıyla bir battaniyeye sarıyoruz ve 4-5 saat sonunda hazır olan yoğurdumuzu buzdolabına alıyoruz. Bir gün sonra afiyetle yemeğe hazır olacaktır.