En Doğal Yaban Mersinini Evinizde Yetiştirin

Yaban Mersini kendisi küçük olsa da işlevi oldukça büyük bir yiyecektir. Beyin sağlığını iyileştirmesi onu oldukça ünlü yapmaktadır. Yaban mersinin içeriğinde bulunan flavonid antioksidan içeriği sayesinde kardiyovasküler ve göz sağlığını desteklemektedir. Ayrıca vücudunuzu zararlı her şeyden temizler.

yaban mersini maskesi

Yani yaban mersinin hemen hemen her evde olması ve bol bol tüketilmesi gereken bir yemiş çeşididir. Peki, onları aktarlardan ya da marketten almak yerine kendiniz yetiştirmek ister misiniz?

Cevabınız evet ise size nasıl yapacağınız konusunda gerekli bilgilendirmeler yapalım.

Bahar aylarının başında güneş alan ve kumlu olmayan bir toprağa yaban mersininizi ekin. Bol suya ihtiyaç duyarlar, o sebeple toprağı kuru gördükçe sulamaya özen gösterin. Ülkemizde en ideal yetiştirilen bölgemiz bol yağış aldığı için Karadeniz bölgesidir.

yaban mersini nedir

50 cm derinlik ve 45 cm genişlikteki bir çukur yeterli olacaktır. Ektikten 4 hafta sonra gübrelemeyi ihmal etmeyin. Ektikten hemen sonra üzerini kuru otlar, talaş ve odun parçaları ile kapatırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Her kış ölü dalları budayın ve yaban mersinleriniz harika olsun. Temmuz sonu gibi tüketilmeye hazır olurlar. Birkaç yıl sonra tüketemeyeceğiniz kadar yaban mersininiz olacak.