Ellerinizi Yıkadıktan Sonra Havlu Değil Peçete Kullanın!

Koronavirüsün hızla yayıldığı bu günlerde vatandaş olarak hijyene çok dikkat etmeliyiz. Tokalaşmak, öpüşmek ve sarılmak gibi faaliyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmamız hijyen açısından önemlidir. Bu dönemde bol bol su içip, beslenme ve uyku düzenlerine özen göstermeliyiz. C vitamini başta olmak üzere destekleyici vitaminler almak vücut direncini güçlendirmektedir. Bireysel hijyene özen göstermeliyiz ve herhangi bir temas halinde ellerimizi 30 saniye özenle yıkayarak havlu yerine mutlaka peçete yada kağıt havlu ile kurulamalıyız.

65 Yaş Üstü Olanlar Ve Kronik Rahatsızlığı Bulunanlar Dikkatli Olmalı

Koronavirüs vakalarında en çok etkilenenler 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan kişilerdir. Çocukların bağışıklık sistemi ya da genç erişkinlerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olması nedeniyle hastalık görülse bile özellikle ölüm olayları çok düşük oluyor ve hastalık daha hafif atlatılıyor. Özellikle 65 yaş üzerindeki kişiler şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kalp rahatsızlığı, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanlar, herhangi bir kanser türü rahatsızlığı olan kişilerde daha ağır seyredebildiği gibi ölüm riskide daha yüksek olmaktadır. 

Ellerinizi Peçete İle Kurutun

El yıkama işlemini detaylı ve uygulamalı anlatan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Elimize sıvı veya normal sabunu alıyoruz. Elimizin her yerine temas etmesini sağlıyoruz. Bu işlemi en az beşer kere yapmamız gerekiyor. El sırtını, tırnaklarımızı, parmak aralarını, başparmağı ve bileklerimize kadar yıkamamız lazım. Daha sonra peçeteyle mutlaka kurulamamız lazım. Çünkü bu bakteri ve virüsler özellikle sıvı ortamda kolaylıkla üreme şansı yakalayabiliyor. Her türlü temastan sonra elinizi 30 saniye yıkayın. Kurulama işleminde havlu yerine tek kullanımlık peçete kullanmanız önemlidir.