Elimizin Altından Ayırmıyoruz Ama Islak Mendiller Hiç Masum Değil

Elinizi çantanıza attığınızda genellikle ilk bulduğunuz şeylerden biri ıslak mendildir. Bunlar bazen “bebek” mendili olarak da satılabilir. Bu mendiller hijyen için olsa da hakkındaki gerçekleri öğrendiğinizde, kullanmadan önce bir defa daha düşüneceksiniz!

Araştırmalar, uzun zamandır ıslak-bebek mendillerinin zararsız olduğunu savunuyor. Fakat tek bir araştırma var ki ıslak mendil içindeki bir maddenin sağlığa oldukça zarar verici olduğunu öne sürüyor. Connecticut Tıp Üniversite’sinden dermotoloji ve pediyatri uzmanı Dr. Mary Wu Chang, yüzünde ciddi derecede yaralar oluşan 8 yaşındaki bir kızı araştırmaya aldıktan sonra bu mendillerin zararını araştırmaya başladı.

Sonuç; ıslak mendillerin içinde bulunan ve cilde zarar veren methylisothiazolinone maddesi… Dr. Chang aynı reaksiyonu birden fazla çocukta gözlemlemeye başlayınca bu konunun üstüne gitmeye karar veriyor. Filhakika ortaya çıkıyor ki birçok çocuğun bu maddeye karşı ciddi alerjisi var. Öyle ki birçok markanın ıslak mendil üretimi mevcut ve sizler de temizlik amaçlı bu mendilleri kullanıyorsunuz.

Uzmanlar, aileleri daha duyarlı olmaya davet ediyor. Islak mendil satın almadan veya kullanmadan içindeki maddelere bakmanız gerektiğini belirtiyor. Eğer içinde ‘methylisothiazolinone’ maddesi bulunuyorsa bu ürünleri tamamen kesmeniz gerektiğini tavsiye ediyor. Evet, ıslak mendiller hayat kurtarabiliyor ama çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmaya değecek kadar değil. Birçok ıslak mendil, sadece methylisothiazolinone değil, şirketler tarafından saklanmaya çalışılan parfümlerle de doldurulmuş. Bu parfümlerin ana maddesi çoğunlukla ham petrolden elde ediliyor. Bu da deri, solunum, beyin ve göz hastalıklarına sebep oluyor. Araştırmalar gösteriyor ki, fazla parfüme maruz kalan çocuklar astımla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Eğer bu ürünleri hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız, evde hazırlayabileceğiniz yollarla durumu çözebilirsiniz.