Dudaklarınız Sağlığınız Hakkında Size İpuçları Veriyor!

Belki de vücudumuzun en hassas yeri dudaklarımızdır. Dudaklarımızda bir milyondan fazla sinir ucu bulunmaktadır. Parmak uçlarımızdan bile fazla miktarda hassasiyet bulunmaktadır. Bundan dolayı özel bakım gerektirirler.

Dudaklarımız bazen bize sağlığımız hakkında önemli sinyaller verir; dudak çevremizdeki belirtiler bize, hastalıklarımız ile ilgili bilgiler vermektedir. Bu belirtilerden bazılarını siz değerli organik zamanı okurlarımız için bir araya getirdik.

  1. Dudağınızın Köşesindeki Çatlaklar

Dudaklarımızı sürekli yalamak, dudaklarımızın köşe noktasında iltihap oluşumunun nedenidir. Tükürük, ağzınızın köşelerinde sıkışıp kaldığı zaman cildi kurutur. Enfeksiyon bu çatlakların en sık nedenidir. Çok sık olmaya başladıysa, lütfen doktorunuza gidin.

  1. Kuru Ve Çatlak Dudaklar

Vücudumuz da nem eksikliği olursa bu dudaklarımıza vurur ve dudaklarımız kurur. Kuruluğun bir diğer nedeni mevsimsel değişim ya da stres de olabilir. Böyle durumlarda daha fazla su tüketin ve nemlendirici krem kullanın.

Çatlamış dudakların nedeni alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu yüzden, vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

  1. Uçuk Oluşumu

Ağız çevresinde uçuk oluşumu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bazen de acılı olabilir. Çoğunlukla zararsız olan bu uçuklar, herhangi bir tedavi gerektirmez ve kendiliğinden geçer. Geceleri kötü rüya görmek, korkmak ta uçuk çıkmasına neden olmaktadır.

  1. Dudak Çevresinde Kırmızı Halkalar

Dudak çevresinde oluşan ve dudağı çevreleyen kırmızı halkaların en yaygın nedenlerinden biri cildin tahriş olmasıdır. Kuru dudaklarınızı nemlenmesi için sık sık yalamak dudak çevrenizdeki doğal yağlara zarar verebilir. Bu neden le dudaklarımızın nemli olmasını sağlamalıyız. Kuru bırakmamalıyız.

  1. Üst Dudak Bölgesinde Kırışıklık

Eğer üst dudak bölgenizde kırışıklık fark ettiyseniz; bunun nedeni duygusal ve fiziksel nedenler olabilir.

Bu gibi durumlarda sigara kullanıyor isek, bırakabiliyor isek bırakalım ya da azaltalım. Kendimize stres yaratacak ortamlardan uzak tutalım

  1. Dudak Renginin Solması

Mavimsi dudaklar, kanınızda oksijen eksikliği olduğunu ifade eder. Benzer durumları el ve ayak parmaklarınızda da görebilirsiniz.

Solgun dudak rengi anemi hastalığının belirtisi olabilir. Sizde de böyle bir belirti varsa zaman kaybetmeden en yakın doktora başvuralım. Ayrıca, düşük kan şekeri, dolaşım ile ilgili problemler veya vitamin eksikliğinin de belirtisi olabilir.

  1. Kabarık Dudaklar

Kabarmanın nedeni alerji olabilir. Eğer dudaklarınızda büyüme ve şişme fark ederseniz, kullandığınız kozmetik ürünleri kontrol etmeli ve bu ürünleri bir daha kullanmamalısınız.

Eğer dudaklarınızdaki kabarma ve şişlik düzenli bir hal almaya başladıysa, doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

  1. Dudaklarda Kara Leke Oluşumu

Dudaklarınızda kara leke oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bu yüzden bu durumu ihmal etmemelisiniz. Vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Hiperpigmentasyon, kahverengimsi lekelere neden olabilecek yaygın bir durumdur. Sadece dudaklarınızda değil, yanaklarınızda, burnunuzda ve alnınızda da fark edebilirsiniz.

Güneş lekeleri de ayrı bir neden olabilir.

Sağlığınız asla ihmale gelmez. Dudaklarınızda yukarda yazdığımız olumsuzluklar varsa lütfen bir doktora görünün sağlığınız olmazsa olmazımızdır. Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı sevdiklerinizle, dostlarınız ile paylaşır mısınız? Hayırla kalınız.