Donmuş Yaban Mersinin Faydaları Şaşırtıyor

Yaban mersini meyvesi, sağlığımıza olan çeşitli faydaları nedeniyle hem bir gıda hem de potansiyel bir ilaçtır. Yaban mersini, antioksidan özellik taşıyan antosiyanozit denilen kimyasallar içerir. Yaban mersinin içerisinde bulunan bu yararlı kimyasalların sağlığımıza olan birçok etkisi mevcuttur. Yaban mersinin faydaları hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz, sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz yaban mersininin faydalarına göz atabilirsiniz.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre yaban mersini içerisinde bolca antioksidan C vitamini barındırmaktadır. Antioksidanlar, oksidatif stresten gelişen serbest radikallerden gelen hücreleri engeller, azaltır ve tersine çevirir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin bu etkilerinden yaban mersini çayı içerek veya taze yaban mersini yiyerek bu etkilerinden faydalanabiliyor. Dondurmak, içlerindeki antisiyaninlerin yoğunluğunu arttırır.  Bu kimyasalın önemi, vücudunuzdaki iltihabı uzaklaştırması ve kanserojen hücreleri öldürmesidir.

Düzenli tükettiğinizde sindirim sisteminiz sorunsuz çalışacaktır. İçerdiği antioksidan yoğunluğu sayesinde vücudunuz daha geç yaşlanacak ve insanlar yaşınıza inanamayacaklar.

Tüm sağlığınız sindirim sisteminizin ne kadar sağlıklı geçtiğiyle ilgilidir. Sindirim sisteminin yanı sıra, motor fonksiyonlarınız da iyileşir. Yani, refleksleriniz iyileşecek, kas hafızanız güçlenecek ve daha iyi odaklanabileceksiniz.

Kalbinizi de unutmayalım. Donmuş yaban mersinleri kalp sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Kalp hastalıklarının sebebi çoğunlukla damar tıkanıklıkları ve kan akışının yavaşlamasından kaynaklanır. Yaban mersinleri bu sorunları ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlar.

Bunların dışında, Alzheimer ve bunama rahatsızlıklarının da önüne geçtiği klinik çalışmalarca kanıtlanmıştır. Vücudunuzun yaşlanmasıyla alakalı yaşayacağınız tüm problemleri önleme konusunda donmuş yaban mersinlerine sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Gözler, inflamasyon, kan basıncı ve diğer vasküler bozukluklardan etkilenebilecek yüksek konsantrasyonda küçük kılcal damarlara sahiptir. Yaban mersini enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu için gözlerde oldukça etkilidir ve kılcal damarları güçlendirmek, kanı inceltmek, vazodilatatörlerin salımını uyarmaya yarayan yeteneğe sahiptir. Yaban mersini meyvesinin genel olarak göz sağlığı ve görme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğine inanılır.