Diyet Yapmadan Kilo Verdiren 6 Muhteşem Hareket

Kilo vermek istiyorsunuz, ancak tartıdaki rakam değişmiyor mu? Yoksa yüz şişkinliği, vücut şişmesi, cilt problemleri ve selülit size rahatsızlık veriyor mu? Yukardaki saydığımız durumlar, lenfatik sistemin düzgün çalışmadığının işaretleri olabilir.

Sürekli çalışan bir pompa ile karşılaştırılabilir: eğer işe yaramazsa ve lenf daha yavaş dolaşırsa, toksinler vücutta birikmeye başlar ve iç organlar gereksiz stresten etkilenir.

Lenf dolaşımını iyileştirmek, kilo vermek ve kendinizi daha iyi hissetmek için şu kurallara uyabilirsiniz: daha hareketli olun, daha fazla su için, bu basit lenfatik drenaj masajını deneyin ve bu egzersizleri yapın.

Lenf dolaşımınızı artırabilecek basit bir dizi hareketler yapabilirsiniz. Özellikle şu anda düşük düzeyde fiziksel aktiviteye sahip kişiler için faydalı olacaktır.

1. Klavikula Alanı Masajı

Öncelikle Sırt üstü bir yere uzanın. Kollarınızı göğsünüzün üzerinden yukardaki resimdeki gibi geçirin, böylece sol elin parmakları sağ klavikulaya yerleştirilir, sağ elin parmakları sol klavikulaların altındadır. Bu alana parmaklarınızla baskı uygulamak için dirseklerinizi kaldırın.
Başlangıç pozisyonundayken nefes alın ve bastırmaya başladığınızda nefes verin.
10 kez tekrarlayın.

2. Ayaklarınızı Yuvarlayın

Ayakta dik vaziyette durun. Ellerinizde hazır ol vaziyetinde bacaklarının yanında olsun. Ayakların birbirine paralel olmalıdır. Ayağa kalk ve bir saniye bu pozisyona bas. Yani parmak uçlarımızda duruyoruz.  Ardından başlangıç pozisyonuna dönün ve topuklarınızı geriye sarın.

Normal nefes almaya devam edin.

10 kez tekrarlayın.

3. Solar Pleksus Bölgesinin Masajı

Ayakta durun veya sırtınızı bir yere yaslayın. İki elin başparmaklarını ve işaret parmaklarını bir arada tutun. Nefes alın ve parmakları solar pleksus bölgesindeki kaburgalarınızın altındaki noktaya koyun. Arkanı dön ve bu noktaya bas. Bu pozisyonu bir saniye basılı tutun, sonra da sırtınızı düzeltin.

Sırtınızı düzleştirirken nefes alın ve bastırırken nefes verin.

10  kez tekrarlayın.

4. Japon Titremesi

Sırt üstü düz bir yüzeye uzanın. Kollarınızı kaldırın ve bacaklarınızı hafifçe bükün. Vücudunuzu gevşetmeye çalışırken aynı anda onları sallayın.

Normal nefes alın.

2  dakika bu hareketi tekrarlayın.

5. Kurbağa Duruşu

Düz bir zeminde oturun,  bacaklarınızı bükün ve ayak parmaklarınızı birbirine değdirin. Ellerinizi dizlerinize koyun ve hızlıca ama dizlerinizi zıplatmak için orta şiddette kullanın.
Normal nefes alın.
20 kez tekrarlayın.

6. Mekik Çekin

Sırt üstü düz bir zemin üzerine boylu boyunca uzanın. Bacaklarınızı bükerek, göğsünüze yaklaştırın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu alıştırmayı hızlı bir şekilde yapmanız gerekir, ancak nefesinizin sabit olması gerektiği için kendinizi rahat hissedin.
Başlangıç pozisyonundayken nefes alın ve bir gevreklik yaparken nefes verin.
15 kez tekrarlayın.