Dışarıdan Nane Alıyorsanız Bunu Bilmelisin!

Taze ve kurutulmuş şekilde tüketilen naneyi kısaca siz değerli organik zamanı okurları için derledik. Nefis tadı ve ferah kokusu ile mutfağınızın vazgeçilmezleri arasında olan naneyi satın almak yerine evde yetiştirebilirsiniz. Böyle yapmak için orta halde bir saksı, birkaç tane nane tohumu ve iyi bir ekim yapmak kâfi.

Nane başka bitkilere göre daha hızlı büyüyen ve her toprağa uyum sağlayabilen bir bitki olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Saksıda Nane Yetiştirme Nasıl Olur

Saksıda nane yetiştirmek düşündüğünüzden daha kolay olacaktır. Malzemeleri tamamladıktan sonra yapılması gereken adımları takip edip nane yetiştirme işlemi tamamlanır.

-Bahçe toprağı

-Saksı ve birkaç adet taş

-Nane fideleri

Saksıda Nane Yetiştirmek

Delikli olan bir saksı alıp, delikleri taşlarla hizalayın ve alt kısmına bahçe toprağı koyup üst tarafı da iki parmak boşluk bırakın. Saksıda fideleri ekeceğimiz boşluklar açtıktan sonra fideleri ekin. Bundan sonra toprağın nemli olmasını sağlayın. Ortalama 2-3 ay içerisinde naneler büyüyecektir. Bitkinin ilerleyen zamanlarda tekrar gelişmesi için tamamını hasat etmemeniz önerilir.

Nanenin Faydaları

Eğer evde nane yetiştiremezseniz organik yollarla yetiştirilen nane satın alabilirsiniz. Nane hızlı yetişen ve çevreye yayılıp kendisini çoğaltan bir bitkidir. Bizim evde her yıl ekmememize rağmen belli yerlerde nane yetişiyor. Sizde bahçeli bir evde oturuyorsanız kenar yerlere nane ekebilirsiniz. Nane kuvvetli bir antioksidan olduğu için hazımsızlığa ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Nane diş etlerini güçlendirip diş yüzeyini yeniler. Bağırsakları temizleyip basur oluşumunu önler. Kaynatılarak buharı koklandığında sinüs yollarını açar. Nanede bulunan rosmanirik asit maddesi ferahlatıcı bir etki sağlar. Taze nane yapraklarından yapılan çay şifa kaynağı olarak bilinir.

Nane İle Ödem Atılır Mı?

Bir su şişesine taze nane koyup bekletin. Sabah kahvaltı öncesi ve sonrası bir bardak bu sudan için. Bu içecek vücudunuzdaki zararlı toksinleri idrar yoluyla atmanızı sağlayacaktır. Böylece ödem oluşması önlenecektir.

Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmalı ihmal etmeyin.