Dikkat! Kansere, Erken Doğuma Kadar Pek Çok Hastalığa Sebep Oluyor

Güneş ışığı altında bekletilmiş sular tehlike saçıyor. Sağlıklı Su Derneği (SASUDER) Başkanı Orhan Korkusuz, pet şişelerde uzun zaman saklanan veya doğrudan güneş ışığı altında bekleyen suların insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Uzmanlar yaz aylarında su içmenin vücut ağırlığı ve terlemeye bağlı olarak arttırılması gerektiğini söylerken, güneşte bekletilmiş pet şişeler ve damacanalar yine gündemimize girdi. Sağlıklı Su Derneği (SASUDER) Başkanı Orhan Korkusuz, pet şişelerde uzun zaman bekletilen veya direkt güneş ışığı altında bekleyen suların insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti.
Suyun dolapta veya serin yerde bekletilmesi gerektiğini söyleyen Orhan Korkusuz, “Ancak, satış noktasına gelene kadar, özellikle üretim noktaları ve toptancılarda suyun güneşte bekleyip beklemediğinden emin olmak mümkün değil. BPA, suyun damacana veya plastik şişede bekleme süresi ve ısıya maruz kalma oranına göre, sıvıya geçer. Dışarıda iken su satın alacaksanız kesinlikle cam şişelerde satılanları tercih edin. Evlerinizde ise musluk suyunu, NSF belgesi olan arıtıcılardan geçirerek tüketin. Daha sonra mutlaka cam sürahi ya da şişelerde saklayın” diye belirtti.

Bpa Neden Tehlikeli?

SASUDER Başkanı Orhan Korkusuz, “Bu sıcak günlerde hemen herkesin elinde pet şişede su görüyoruz. Fakat pet şişeler, özellikle de güneş altında bekletilmiş olanlar, BPA (BisfenolA) riski taşıyor. Yapılan araştırmalar plastiğin hammaddesinde bulunan BPA’nın özellikle kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek erkeklerde infertiliteye yol açabileceğini; kalp hastalıklarından hormonal sorunlara, kanserden gelişim bozukluğuna kadar bir çok hastalığa neden olabileceğini ortaya koyuyor” dedi.

Anne adaylarının damacana ve pet şişeden su içmemesi gerektiğinin altını çizen Korkusuz, fetüse de geçebilen BPA, erken doğum riskinin artmasına, çocuklarda ve gençlerde davranış bozukluklarına yol açabildiğini belirtirken yaz mevsiminde sağlıklı su içmek isteyenlere cam şişelerde satılan ya da arıtma cihazıyla arıtılan suyu önerdi.

Su Arıtma Cihazı Alırken Belgelere Dikkat Edin

“Su arıtma cihazları, sağlıklı su elde etmek için doğru alternatiflerdir. Arıtma alacaksanız, ürünün tamamını kapsayan garantisi olup olmadığını kesinlikle sorun. Merdiven atlı ürünlere itibar etmeyin ve NSF belgesi olanları tercih edin” diyen Orhan Korkusuz bu ürünleri taktırdıktan sonra da bakımlarının yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Korkusuz, “Türkiye’de standartlar oluşturuluncaya kadar, kabul ettiğimiz geçerli, en büyük standart, NSF belgesidir. Su arıtma cihazı alacak olanlar sadece ürünün birkaç parçasında değil tamamında bu belgenin olduğundan emin olsunlar. Vatandaşlarımız bu belgeleri almış markaları öğrenmek için nsf.org adresine bakabilirler” diye belirtti.