Demlikte Kalan Çayın Mucize Faydaları

Gözleriniz ağrıyor mu? Önce kendinize güzel bir çay demleyin. Afiyetle sevdiklerinizle, ailenizle çayını içiniz. Çay içtiniz bitti, sırada demliği temizleme mi kaldı. Durun dökmeyin, gözleriniz için çaydanlıkta kalan çaylar göz sağlığımız için çok önemli.

Gözlerinize Çay İle Pansuman Yapın

Gözleriniz kaşınıyor ya da kuruyor mu? Göz iltihabı sorunu mu yaşıyorsunuz? Yapmanız gereken kullanılmış sallama çay poşetlerini belirli aralıklarla tekrarlayarak, 10 dakika gözünüzün üzerinde bekletmek. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.

Buzlu suda bekletilmiş çay poşetleriyle yapılan soğuk kompres göz kapakları ve gözaltındaki şişlikleri giderecektir. Ayrıca çapaklanan gözlere çay buharı çok faydalıdır. Gözlerinizle ilgili sorun yaşarsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Organik zamanı olarak her zaman dediğimiz gibi sağlığınız bizim için çok kıymetlidir. Lütfen sağlığınıza çok ama çok dikkat ediniz.

Arta Kalan Çayın Saça Faydaları Nelerdir?

  • Banyodan önce en az iki bardak soğutulmuş çayla saçınızı yıkarsanız, hem saçlarınızın beyazlaşmasını önlersiniz hem de pırıl pırıl parlayan saçlara sahip olursunuz. Parantez içinde kısa ama yararlı bir bilgi verelim.[eğer ayaklarınız kokukuyorsa demlikte ki çay ile ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.]
  • Her akşam ılık çay dolu bir leğende, ayaklarınızı birkaç dakika bekletmeniz, ayak kokusundan kurtulmak için en iyi yoldur. Eğer ayakkabılarınızdaki kokudan da kurtulmak isterseniz, geceden sabaha kadar ayakkabı içinde bırakılacak, demlenmiş bir kaç poşet çay bu işi görecektir.

Buzdolabı Kokusundan Çayla Kurtulun

  • Demlikte artakalan çay posasını iyice kurutun ve torbalara koyarak dolabın raflarına yerleştirin. O kötü kokulardan eser kalmayacaktır.

Çay Uçuklara Karşı da Etkili

Uçuğun üzerine kullanılmış çay poşetini birkaç dakika bastırın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlarsanız, çayın içerisinde bulunan flavonoid uçuğun ilerlemesini engelleyecektir.

Kesiklere Çay Pansumanı

  • Deride oluşan yaraların temizlenmesinde pamuk üzerine dökülmüş çay ile yapılan pansuman etkilidir. Ayrıca kesiklerin üzerine kullanılmış çay poşeti bastırıp bir süre beklerseniz kanama duracaktır.

Çay Boğaz Ağrısına İyi Geliyor

  • Çayın posasını süzdükten sonra geride kalan demle bir süre gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Evet değerli okurlarımız yukardaki satırlarda okuduğunuz gibi arta kalan demlikteki çayı dökmeden önce bir daha düşünün. Sizin de yukarda saymış olduğunuz sorunlarınız varsa demlikte kalan çayı kullanabilirsiniz. Bizim temennimiz hap sağlıklı olmanızdır. Bu bilgileri sevdiklerinizle, dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.