Defne Yaprağını Yakıp 10 dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin

İltihaplanmalara, bakterilere ve mantarlara karşı çok müessir olduğu bilinen bir asıldır. Birde yanmış defne yaprakları ise olayı başka bir boyuta taşır.

Hem yapı hem de içerik olarak gayet güçlü bir yapıya sahip olan defne yaprağının sağlık açısından da bayağı faydalı olduğu bilinmektedir. Çayını içebilir, yemeklerinize bile katabilirsiniz. Ama bugün bu sanatlı bitkinin bir başka etkili faydasından bahsedeceğiz.

Kül tablasına bir iki tane defne yaprağı bırakın ve yakın, ardından 10 dakika bekleyin. O mis kokusu havaya yayılırken, sizden de bakın hangi dertleri alıp götürecek.

 1. Baş Ağrısına Çok İyi Gelir

Defne yaprağı yandığı zaman, yaydığı güzel koku ile vücut daha fazla sineol, pinen ve elimisin salgılar. Böylece baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelir. Sizi rahatlatır ve ağrınızı hafifletir.

 1. Anksiyete İle Savaşır

İçerdiği linalool anksiyete ile mücadele eder. Amerikan Anestezi Hemşireleri Derneğine göre 10 dakika boyunca yanan defne yaprağını koklamak çok daha rahat hissettirir.

 1. Solunum Sistemini Rahatlatır:

İçerdiği “mycrene” ve öcenol akciğeri ve nefes yollarını temizler. Daha rahat nefes almanıza katkı sağlar.

Aynı zamanda çok sağlam bir balgam sökücüdür.

 1. Diyabete Faydalıdır

Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için defne yaprağı tavsiye edilir. Kötü kolestrolü, kandaki glükoz ve trigliserid seviyesini düşürdüğü bilinir. Bunun için çayını tüketebilir, yemeklerde kullanabilirsiniz.

Ayrıca kalp fonksiyonlarını arttırmak ve kan şekerini kontrol altında tutmak için defne yaprağı tavsiye edilir. İçerisindeki antioksidanlar, insülin üretimini arttır. Böylece diyabeti kontrol altında tutmayı sağlar.

 1. Kalbi Daha İyi Çalıştırır

Defne yaprağında bulunan rutin ve kafeik asit kalp fonksiyonlarını daha güzel çalışmasını sağlar. Rutin, kılcal damarları güçlendirir. Kafeik asit ise kolestrolü düzenler.

 1. Ağrı Keser

Defne yaprağının baş ağrısına ve migrene iyi geldiğini yazımızın başlarında belirtmiştik. Defne yaprağı aynı zamanda eklem ağrılarına, artrite ve diş ağrısına da şifa sağlar. Bir bardak defne çayı ile vücudunuzdaki çoğu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

 1. Bağışıklık Sistemine İyi Gelir

Defne yaprağı A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi üzerinde gayet güçlü etkileri vardır. A vitamini başta burnu, gözleri, boğazı, ağız boşluğunu, sindirim sistemini olmak üzere akciğer zarını korur. Bu sayede bakteriyel ve viral enfeksiyonlarının önüne geçmiş olur.

 1. Sindirimi Rahatlatır

Mide ve bağırsak sorunları ve çöl yak hastalığı için defne yaprağı kullanabilirsiniz. Mide ve bağırsakta gazdan dolayı oluşan şişkinlikleri geçirir ve proteinin sindirilmesine yardım eder. Bu nedenle hem şişliğiniz iner hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

 1. Kepek Giderir ve Oluşumunu Önler

Tek yapmanız gereken soğuk suya defne yapraklarını koymak ve saçınızı temizledikten sonra bu su ile durulamak. Bu şekilde kullanıma başladıktan sonra kepek probleminiz gidecek ve tekrar ortaya çıkmasının önüne geçilmiş olunacaktır.

 1. Böbrek Taşını Düşürmenize Yardımcı Olur

Özellikle defne yaprağı çayı böbrek iltihaplanmalarına ve böbrek taşlarına iyi gelir. 1 bardak suya 3-4 adet defne yaprağı koyun. Suyu yarısı buharlaşana kadar kaynatın ve ardından süzün. Günde iki kere bu çayı tüketin.

 1. Uykusuzluğu Giderir

Uykusuzluk için birebirdir. Çayı, tütsüsü bile sizi rahatlatır. Sinirleriniz gevşer ve sakinleşirsiniz.

Lütfen yararlı bulduğunuz yazıların daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın. Teşekkür ederiz.