Damarları Açtığı Kanıtlandı! İşte Mükemmel Besin

Hem sağlığını korumak hem de kilo vermek isteyenler için harika bir besin, Samandağ biberi. İlkbaharda yaza geçiş zamanlarında yetiştirilen Samandağ biberinin yararları saymakla bitmiyor. Damarları açmasından yağ yakmasına dek birçok tesiri bulunan Samandağ biberi adeta şifa kaynağı. İşte Samandağ biberi faydaları ve sağlığımız üzerindeki tesiri.

Kanser Türüne Göre Önleyici Etkiye Sahip

Uzman diyetisyenler, Samandağ biberinin başta metabolizmayı hızlandırma özelliği ile yağ yakmaya yardımcı olduğunu ifade ediyorlar. Uzmanlar, biberin aynı zamanda mide salgılarını artırdığından midede sindirimi kolaylaştırdığını belirterek, “Lif içeriği yüksek olduğundan kabızlığa iyi geliyor. Antioksidan içeriği fazla olduğundan dolayı kalp hastalıklarından, birçok kanser türüne dek önleyici etkiye sahip. Birde C vitamini yönünden yüksek olduğundan dolayı vücudun bağışıklık sistemine de yarar sağlıyor.

Bilhassa soğuk kış günlerinde grip, nezle gibi hastalıkların başlangıcında faydalı oluyor. Cildimize iyi geliyor. Birde acı biberler damarlarda pıhtılaşmış kanı çözüyor, ağrıyı gideriyor” diye belirttiler.

Samandağ Biberi

Mide ve bağırsak rahatsızlığı olanların, tansiyon hastalarının ve hamilelerin biberi mutlak suretle kullanmamaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, “İlâveten çok fazla tüketimi mide ve bağırsakta tahrişe, hatta böbrek ve karaciğerde hasara dahi sebep olabilir. Bilhassa tüketmeden önce bir uzmana danışalım. Samandağ biberini yemeklerin içinde, közlenmiş bir şekilde ya da çiğ olarak tüketebiliriz.” şeklinde ifade ettiler.

Lütfen yararlı bulduğunuz içerikleri paylaşmayı unutmayın.