Damar Tıkanıklığı İçin 8 Şifalı Bitki

Evet değerli okurlarımız, bugün sizlere organik zamanı olarak damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler konusunda yazı hazırlamayı düşündük. Söyleyeceğimiz malzemeler çoğumuz bildiği ve kullandığı malzemelerdir. Ancak burada yararlarını saydığımızda artık daha bilinçli bir şekilde tüketmeye başlayacaksınız. Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecek ve içecekleri belki de farkında olmadan kullanmışızdır. Damar tıkanıklığının nasıl oluştuğunu anlamak, etkili bir tedavi için oldukça önemlidir.

Plak damarlarımızın tıkanmasına neden olmaktadır. Damarların içerisinde bulunur ve damarlarımızı tıkamaktadır. Kan akışımızı zayıflatır ve vücudumuzun yeterince kan dolaşımını engellemektedir. Kan akışının azalması kalbin yeterince beslenememesi ve diğer organlarımız yeterince besleyemez ve kriz oluşur, ölüme sebebiyet verebilir. Plak yağ, kolesterol, kalsiyum ve kandaki diğer maddelerden oluşur.

Damar tıkanıklığı için yararlı olan bitkileri doktor tavsiyesi ile kullanabiliriz. Eğer böyle bir rahatsızlığımız varsa öncelikle kalp doktoruna görünmeliyiz. Lütfen sağlığınız bizim için çok önemlidir. Damarlarda tıkanıklık olup olmadığını öğrenmek için kardiyoloji. Kalp damar doktoruna görünmekte fayda vardır. Yurt dışında yapılan araştırmalarda bu sayacağımız 8 bitkinin kalp sağlığı açısından önemi belirtilmektedir.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

1. Sarımsak

sarımsağın saça faydaları

Sizin de tahmin ettiği gibi ilk sırada sarımsak bulunmaktadır. Sarımsak damarlardaki daralmayı önleyebilir ve tedavi edebilir. Dikkat etmemiz gereken sarımsağı taze şekilde tüketmektir. Doğal haliyle, herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmadan. Yurt içi ve yurt dışında yapılan araştırmalarda sarımsağı taze olarak tüketmek, damarlarımızdaki kolesterol seviyelerini düşürüp, kan pıhtılarını önlediği tespit edilmiştir.

Sarımsakta bulunan allicin ve ajoen adı verilen bileşenler kan pıhtılarının “yapışkanlığını” azaltarak kan pıhtılarının önlenmesinden sorumludur. Çiğ sarımsak yerine sarımsağın özünün kullanılması, damarlarda daralmayı önler ve kolesterolü düşürür.

2. Karnıyarık Otu

Karnıyarık otu kullanmak, damarlarda tıkanmaya neden olan plağı azaltır ve kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, karnıyarık otunun kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir. Yemeklerden belirli bir süre günlük 10 gram karnıyarık otu kullanırsanız, kolesterol ve kan şekerinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Guggul

Yapılan araştırmalar tam olarak damar konusunda bir sonuç vermese de günde 3 ila 6 gram guggul almak yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olabileceği değerlendirilmektedir.  Ayrıca, kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düzeltebileceği öne sürülmektedir. Guggul daha çok yüksek kan lipitleri, karaciğer bozukluklarında ve obezite gibi hastalıların tedavisinde kullanılmaktadır.

4. Bahçe Alıcı

Bahçe alıcı, kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, günlük yaklaşık 200 gram bahçe alıcı tüketmenin, damar tıkanıklığını azaltmış ve, kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmede etkili olabilmektedir.

5. Keşiş Külahı

Keşiş külahı, damarların sertleşmesini ve damarlarla ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

6. Zerdeçal

Herhalde zerdeçalı kullanmayanımız yoktur. Özelliklede kış mevsiminde. Yapılan çalışmalar, zerdeçalın kanın pıhtılaşmasını ve damarlarda plak oluşmasının önlenmesine yardımcı olabileceği tespit edilmiştir. Zerdeçal, bazı ülkelerde kanı sulandırmak için kullanılmıştır. Zerdeçalın sahip olduğu güçlü antioksidan, LDL kolesterolü düşürebilir ve damarların sertleşmesini önleyebilir.

7. Zencefil

zencefilin yararları

Evet, bir diğer tanınmış bitkilerden birisidir zencefil. Yapılan çalışmalar, günde 1 çay kaşığı kök zencefil tüketmenin trombositlerinin yapışkanlığını azaltabileceği ve damarlardaki plak oluşumunun temizlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zencefil içerisinde 12 den fazla antioksidan içerir ve serum kolesterol seviyelerini düşürmeye, dolaşımını iyileştirmeye ve kanın pıhtısı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Yaban Mersini

yaban mersini maskesi

Diğer bir tanınan bitkimiz yaban mersinidir. Zerdeçal gibi pıhtı ve plak oluşumuna neden olan kan trombositi önleyebilir. Yapılan araştırmalar, yaban mersininin kalp ve damar hastalıklarını ve kanın pıhtılaşmasını önleyebileceğini göstermiştir.

Evet değerli okurlarımız 8 bitkimizi sizlerle paylaştık. Sizde sevdiklerinizle paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.