Daha Önce Bilmiyorduk! Bu Çözüm İmdadınıza Yetişecek

Okul hayatından beri tanışır olduğumuz tebeşirin göründüğünden daha fazla marifeti olduğunu bilmiyorduk. Gözenekli bir çeşit kireç taşı olan tebeşir, evde sorunlar söz konusu olduğunda faydalı olabilir. Hem zamandan hem de paradan tasarruf edebileceğiniz tebeşirin kullanım alanlarına bir göz atalım.

Evinizde ve etrafınızda sık karşılaşılan sıkıntılarla mücadele etmek için tebeşir kullanabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Sinir Bozucu Yağ Lekelerini Çıkarın

Kızarmış patates, pizza, hamburger vb. Herkes yağlı abur cuburları yemeyi sever. Yemeklerden damlayan yağ lekeleri de oldukça rahatsız edicidir. Fakat tebeşiriniz varsa sorun yok. Sorunlu bölgeyi tebeşirle ovalayın 10 dakika bekleyin. Hemen ardından her zamanki gibi makinede yıkayın. Tebeşir yağı emecek ve yağ izi kaybolacaktır.

Gümüşlerinizi Ve Mutfak Eşyalarınızı Parlatın

Gümüş kaşık ve mutfak eşyaları zaman geçtikçe parlaklıklarını kaybedecektir. Bunun önlemek için çatal bıçaklarınızın ve gümüş eşyalarınızın yanına bir tebeşir bırakın. Gümüş nemden ve kirden dolayı kararır, tebeşir nemi emmeye yardımcı olacaktır.

Gardıroptaki Kötü Kokulardan Kurtulun

Ne kadar havalandırsanız da kıyafetlerinizi temiz ve kuru bıraksanız da küf kokusunun önüne geçemediğiniz zamanlar olabilir. Gözenekli dokusuyla tebeşir dolabınızdan hem küfü hem de kokuyu giderecektir. Bir kese içine birkaç tane tebeşir bırakın ve kıyafetlerinizin arasına yerleştirin.

Araç Gereçlerinizin Paslanmasını Önleyin

Oksidasyon doğal bir süreçtir. Birde tebeşir kullanarak pas lekelerinizin önüne geçebilirsiniz. Örneğin makas gibi araç gereçlerin yer aldığı bir kutuya birkaç tane tebeşir parçası bırakın ve havadaki nemi emmelerini sağlayın. İpucu: Bir tornavida kullanırken, tebeşir alın ve aletin ucuna sürün. Bu, vidaları daha hızlı sökmenize ve vidalamanıza yardımcı olur ve tornavidanın kaymasını engeller.

Karıncaları Uzaklaştırın

Karıncalar zararsız olsa da bilhassa mutfak gibi yerlerde görülmeleri rahatsızlık oluşturabiliyor. Uzaklaştırmak için bir tebeşir alın kapınıza, pencerelere ya da karıncaların gelebilecekleri bölgelere tebeşir kullanın. Ve karıncaların uzaklaştığını görün.

Beyazlarınızı Sarı Lekelerden Koruyun

Deterjana ne kadar para öderseniz ödeyin, çamaşırlarınızı yıkama talimatına göre yıkayın gene de sararan kıyafetlerinizi beyazlatamazsınız. Tebeşir beyazlığı korumaya ve sararan kıyafetlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacaktır. Çoğunlukla sararan yaka kısmına tebeşiri sürün 10 dakika bekleyin ve ardından yıkayın.

Duvarlarınızdaki Lekeleri Hızla Onarın

Evinizde çocuk veya evcil hayvanlarınız varsa duvarlarınızın ne kadar hızlı kirlendiğini en iyi siz bilirsiniz. Hatta yemek pişirmek gibi durumlarda tavanlarınız bile kirlenebilir. Duvarlarınızın ve tavanlarınızın rengine uygun bir tebeşir alın ve lekelere sürün. Tebeşirleri duvarınızdaki küçük çatlaklara ve sıyrıklara da sürerek bunların kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Tırnaklarınızı Sağlıklı Ve Temiz Tutun

Ev sorunlarının yanında güzellik bakımınıza da tebeşir ekleyebilirsiniz. Tırnak uçlarınıza biraz tebeşir sürün ve güzel görünmesini sağlayın.