Çöpe Atmadan Önce Tekrar Düşünün!

Plastikler doğada çok uzun yıllar kalıyor ve doğamızı çok kirletiyor. Her şeyi, tüm pisliği eriten toprak ana, plastiği ne yazık ki çok geç eritmektedir. Plastik atıklar dünyayı her geçen gün kirletmekte ve çok hızlı bir şekilde daha fazla kirletmektedir. Ancak artık daha az plastik kullanımına dikkat çekmek ve bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için mümkün olan her şekilde plastikleri yeniden kullanmaya başlamak durumundayız. Geri dönüşüm çok önemli ve çok güzel bir durumdur. Hem doğamız, çevremiz kirlenmiyor hem de paramız cebimizde kalmaktadır.

Dekor İçin Plastik Şişelerin Alt Kısımlarını Kullanın

Evinizde atıl durumda bulunan eski plastik şişeleri kullanarak evinizi süsleyebilirsiniz. Plastik şişenin altını bir ütüyle ısıtın. (ütü fazla sıcak olmasın Dipleri parıltılı yapıştırıcı ile boyayın, güzel kurdeleler ekleyin ve çevre dostu süslerinizi kullanmaya başlayın.

Bahçenizdeki Bitkileri Sulamak İçin Plastik Şişeler Kullanın

Pet şişinizin etrafında küçük küçük delikler açın.  Hazırladığımız şişeyi bahçede hangi ağacı ya da bitkiyi sulayacak isek, ağacın yanına çukur açarak şişeyi ağacın, bitkinin yanına koyuyoruz. Ağzı açık ve yukarda kalacak, diğer kısmı toprak altında kalacak şekilde koyuyoruz. Şişeyi suyla doldurun ve yavaşça deliklerden sızarak bitkiye sulanmasını sağlayın. Son zamanların en değerli sulama sistemi olan damlama sistemi gibi bitkinizi sulayın.

Sebzeleriniz İçin Küçük Bir Sera Yapın

Maalesef ülkemizde seracılığın maliyeti oldukça yüksektir. Büyük seracılık için değil ama kendimize yetecek kadar bahçemiz varsa bu yönetimi kullanarak kendi seramızı oluşturabilirsiniz.   Pet şişenin dibini kesin, kapağı çıkarın ve şişeyi bitkiyi saracak şekilde bahçe yatağınıza koyun. Bu yöntem basit gibi görünse de bitkilerinizin sıcak kalmasını ve rüzgârdan korunmasını sağlayacaktır.

Plastik Kovaları Bisiklet Sepetlerine Dönüştürün

Saksı Olarak Plastik Şişe Kullanabiliriz

Yukardaki resimde görüldüğü üzere Soda, süt ve meyve suyu şişelerini saksı olarak kullanabilirsiniz. Çiçeğiniz hangi boyutta ise ona uygun büyüklükte büyük bir şişe seçin, uygun boyutta bir delik açın ve şişeyi toprakla doldurun. İyi su tahliyesi için tabana küçük delikler açmayı unutmayın.

Deterjan Kaplarından Kullanışlı Bir Duvar Düzenleyici Yapın

Yemek Paketlerini Tekrar Kullanın

Şişe Kasalarını Da Yenilemeye Değer

Alttaki resim bunun çok güzel bir örneği. Ne güzel olmuş demi…

Fidelerinizi Güçlü Plastik Torbalarda Taşıyın

Şişeler, bahçe işleri için geri alınabilecek tek plastik eşya değildir. Birkaç güçlü plastik torba alın, toprakla doldurun ve fidenizi bahçenize taşımak için kullanın.

Plastik Torbalarınızı Paspas Haline Ya Da Tekrar Torba Haline Getirebilirsiniz-Sadece Biraz Hayal Gücü Kullanın

Farklı renkteki poşetleri şeritler halinde kesin ve örgüde normalde kullandığınız şekilde örmeyi deneyin. Örgü beceriniz yoksa plastik şeritleri örün ve onları birleştirin.