Çok Sık Tercih Ediliyor! Diş Beyazlatmada Macunlara, Gargaralara Güvenmeyin

Günümüzde sıkça tercih edilen dental estetik uygulamalarından diş beyazlatma işleminde renklenmiş dişlere kimyasal ajanlar uygulanarak renk pigmentlerinin okside edilip renginin açılması sağlanmaktadır.

Diş beyazlatacağını söyleyen macun ve gargaralar dişleri aşındırır, dişlerde yüksek hassasiyete sebep olmaktadır.

Doktor Kontrolü Şart

Ev yapımı, evde yapılan diş beyazlatmaları bir uzmana danışılarak yapılması daha uygun olan bir tedavi yöntemidir. Evde yapılan ve organik ürünler kullanılarak yapılan diş beyazlatma yöntemleri daha uzun sürelerde karşılık görmektedir ancak daha sağlıklı sonuçlar vermektedir ve kimyasal türü dişlere zarar veren uygulamalardan uzak durulmasını sağlamaktadır.

Aslında Aşındırıyorlar

Diş beyazlatma özelliği ile piyasaya sürülen diş macunları beyazlatıcı etkileri genellikle aşındırıcı özelliklerinden ileri geliyor. Bu ürünler nadiren karbamid peroksid veya hidrojen peroksid gibi ağartma ajanları içeriyor. Bununla birlikte bu ürünlerin sadece dış lekelenmeleri uzaklaştırdığı ve yüksek hassasiyet yapabildiği biliniyor. Beyazlatıcı ağız gargaraları leke oluşumunu ve plak oluşumunu önleme iddiası ile piyasaya sürülüyor. Diş beyazlatmada macunlara, gargaralara güvenmemiz gerekmektedir.

Beyazlatıcı diş ipleri dişlerin ara bölümünde kalan ve renkleri grileşen veya sararan kısımların renklerini açmak için kullanılmaktadır. Fırçayla uygulanan jeller veya cilalar, bariyersiz kullanılan beyazlatma ajanı içeren süspansiyon olarak diş yüzeyine fırça ile sürülüyor. Beyazlatma bantları, plak kullanımını elimine etmek üzere tasarlanmış ağartma ajanı içeren ve ön dişlere bağlanarak kısmen kısa zaman aralıklarında aktif içerik salımı yapan ürünler. Bu bantlar, hekim kontrolünde olan ağartma tedavilerine kıyasla daha ekonomik oluşları ve sağladıkları hasta memnuniyeti ile popüler hale geldi. Ancak unutulmamalı ki tezgâh üstü ürünlerle elde edilen renk değişiminin asla doktor kontrollü ağartma tedavileri kadar etkin olmamaktadır. Her ne yapacaksak yapalım mutlaka doktorumuza danışalım.