Çok Şaşıracaksınız! Çocuğunuzun Göğsüne Koyun Ve Bekleyin

Kış aylarında bilhassa üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları çocuklarda çok sık görülmektedir. Kapalı ve havasız ortamlarda durmak virüs ve bakterilerin hızla yayılmasına sebep olmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde hastaneye yatmayı bile gerektirebiliyor. Bunu önlemek ve bilhassa şiddetli öksürükten kurtulmak için ihtiyaç duyacağınız basit ama tesirli tarifleri siz kıymetli organik zamanı okurları için derledik.

Bu yöntemler bayağı günlük hayatta işinize yarayacaktır.

Soğan Ve Sarımsaklı Süt

Soğan soğuk algınlığı, öksürük, yüksek ateş ve boğaz ağrısını geçirmeye yardımcıdır. 3 küçük soğanı ve yarım baş sarımsağı ince ince doğrayın ve ortalama bir litre sütün içine koyun ve ısıtın. Her şey yumuşayana kadar pişirin ve akabinde süzün. Ekşi tadını gidermek için biraz bal katabilirsiniz.

Ananas Suyu

Ananas, güçlü antienflamatuar özelliklere sahip bromelain adı verilen element barındırır. Ananas suyu boğazdaki mukusu azaltır ve öksürüğü giderir. Bazen yalnızca meyve suyu bunu geçirmek için yeterli olmayabilir. Böyle olunca, meyve suyuna biraz zencefil ve bal katabilirsiniz. Çocuğunuzun ananaslara alerjisi olup olmadığına dikkat edin.

Zencefil Yaması

Genellikle evde bulunan malzemelerle kolayca yapılabilir. Biraz un, bal ve zeytinyağını bir çorba kaşığı öğütülmüş zencefil (veya zencefil tozu) ile karıştırmamız gerekir. Karışımın bir kısmını peçeteye bırakın ve bandaj kullanarak çocuğunuzun göğsüne uygulayın. Yatmadan ortalama 3 saat önce uygulayın. Duyarlı cilde sahip çocuklarda tavsiye edilmez.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su boğaz ağrısının semptomlarını geçici olarak hafifletebilir. Yapmanız gereken bir bardak suya (ılık) 1/4 ile 1/2 çay kaşığı tuz koymak ve çözülmesini sağlamak için karıştırmak. Daha etkili olması için karışıma bir çay kaşığı karbonat da katabilirsiniz.

Buharlı Duş

Buharlı duş, öksürüğün arkasındaki mukus ve tıkanıklığı gevşetmeye yardımcı olduğu için gece öksürüğünü hafifletir. Sıcak duş suyunu küvete veya bir kaba boşaltın, banyoyu kapatın ve buhar oluşana kadar bekleyin. Sonra çocuğunuzu duş aldırın.

Muz Ve Bal Karışımı

Bu ilaç bronşit öksürüğünü azaltır. İlk başta biraz su kaynatmanız, akabinde soyulmuş muzları püre haline getirmeniz lazım. Püreyi bir tencereye bırakın ve üzerine su aktarın. 30 dakika demlendirin. Ardından karışımı soğutun ve bir kaşık bal koyun. Günde 4 kez çocuğunuza 100 ml verebilirsiniz.

Lütfen bu bilgilerden daha fazla insanın faydalanması için paylaşmayı ihmal etmeyin. Allah şifa versin.