Çivit Otu Faydaları | Çivit Otu Mavisi Nedir? | Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?

çivit otu

Çivit otu yüzyıllar boyunca sağlık için kullanılmıştır ancak günümüzde çivit otu denildiği zaman akla ilk gelen çivit otu mavisidir. Hipokrates de dahil olmak üzere çivit otunun faydaları bir çok bilim duayeni tarafından kullanılmıştır. Çivit otunun faydaları arasında kanseri tedavi edici olması, kızamık ve kabakulak benzeri birçok hastalığa iyi gelmesi ilk sıralarda yer almaktadır. Çivit otu sentetik boyanın icat edilmesinden önce özellikle çivit mavisi özelliğinden dolayı (–ki çivit mavisi bilimde yeri bulunan ve renk skalasında yer alan bir renktir.) kumaş boyamada kullanılmaktaydı. Ayrıca çivit otu ile saç boyama işlemi de yapılmaktaydı.

Çivit Otu Nedir?

Çivit otu turpgiller familyasına ait ve çok yıllık olan bir bitkidir. Özellikle killi ve kireçle topraklarda daha verimli yetişmektedir. Dağlık bölgelerde dahi kendinden yetişebilme özelliğine sahiptir. Latincede Isatis tinctoria olarak isimlendirilmektedir. Sarı çiçekleri bulunmaktadır. Çivit otu kullanılarak çivit mavisi elde delerek kumaş boyamada kullanılmaktadır.

çivit otu faydaları

Çivit Otu Faydaları

 • Kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Lösemi ve prostat kanserini de tedavi ettiği bir çok kaynakta belirtilmektedir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Kabakulak ve kızamık gibi rahatsızlıklara karşı vücuda kalkan görevi görmektedir.
 • Gribe iyi gelmektedir.
 • Menenjit hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Egzama ve çıban rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.
 • Saçların daha sağlıklı, gür ve dolgun gözükmesini sağlamaktadır.
 • Çivit otu saç diplerini korumakta ve saç köklerini beslemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi çivit otu faydaları arasındadır.
 • Vücuttan biriken toksinleri anti bakteriyel özelliği sayesinde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Çivit tohumuyla çekilen sürme göze inen suyun ayrıştırılmasını sağlamaktadır ve gözleri kuvvetlendirmektedir.
 • Oldukça kuvvetli bir antioksidandır.
 • Özellikle kış döneminde bir türlü geçmeyen boğaz ağrılarına karşı çok iyi gelmektedir.
 • Çivit otunun farenjite iyi geldiği bilinmektedir.
 • İshale iyi gelmesi çivit otu faydaları arasındadır.
 • Çivit otu unu yaprakları ezilerek yaralara sürüldüğü zaman yaraların kapanmasını ve daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Eski zamanlarda çivit otu merhemi felç tedavisinde kullanılmaktaydı ve bunun felç için şifalı olduğuna inanılmaktaydı.
 • Çivit otu lapası egzama ve çıbana iyi gelmektedir.
 • Deride bulunan mantarlara çivit otu lapası yaparak sürmek iyi gelmektedir.
 • Mide vi bağırsak hastalıklarına iyi gelmesi çivit otu faydaları arasındadır.
 • Zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Kandaki virüs ve mikropların yok edilmesini sağlamaktadır.
 • Akciğer enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Çivit otu tozu cilde sürülerek kullanıldığında sedef hastalığının tedavisinde destekleyici olmaktadır.
 • Çivit otu suyu cilt lekelerini giderici özelliğe sahiptir.
 • Saç dökülmesini durdurucu özelliği bulunması çivit otu faydaları arasındadır.

Çivit Otu Ne İşe Yarar?

Kına ile çivit otu yapraklarını kurutarak karıştırır ve saçlarınızı boyarsanız saçlarınız güçlenecektir ve beyaz saç problemlerinden kimyasal boyaları kullanmadan kurtulabileceksiniz.

Yaraların tedavisinde çivit otu kullanırken; çivit otu unu yaraların üzerine yayarak elinizle yediriniz, ayrıca altta tarifini verdiğimiz çivit otu lapasını hazırlayarak yaraların üzerine katabilir yada krem haline getirerek sürebilirsiniz.

Cilt lekeleri gibi problemlerde çivit otu suyunu kullanabilirsiniz. Bunun için çivit otu yaprakları ile hazırladığınız çivit otu suyunu cildinize pamuk yardımıyla sürerek yedirebilirsiniz.

Çivit otunu çay olarak da hazırlayabilirsiniz. Bir tutam çivit otunu sıcak su içerisine ekleyerek demleyiniz ve tam soğumadan tüketiniz. Yukarıda yazmış olduğumuz çivit otu faydaları bölümünden çivit otu çayı hazırlayarak istifade edebilirsiniz.

çivit otu nasıl kullanılır

Çivit Otu Lapası Nasıl Yapılır?

Çivit otu yaprakları sıcak suda yumuşatılarak ezilir ve lapa haline gelinceye kadar bu işlem yapılır. Tedavi amaçlı hazırlanırken her defasında hazır olarak kullanılması daha uygundur. Çivit otu lapası birçok cilt rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Çivit Otu İle Saç Boyama

Çivit otu saç sağlığı için çok faydalıdır. Çivit otu ile saç boyama yaparak hem saçlarınıza hoş bir kahverengi saç ton eklemiş olursunuz hem de kına ve çivit otunun oluşturduğu müthiş saç bakımından faydalanmış olursunuz. Çivit otu ile saç boyama yaparken oluşacak rengin sizin için uygun bir renk olup olmadığını kontrol edin. Bunun için saçınızın küçük bir bölümünde deneme yapmanızı önermekteyiz.

Yarım bardak ezilmiş çivit otu ile çeyrek bardak kınayı karıştırarak ılık suda süzgeçten geçirerek gece boyunca demlemeye bırakın. Son süzme işleminden sonra hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayın ve yarım saat saçınızda beklettikten sonra su ile iyice yıkayarak temizleyin.çivit otu ile saç boyama

Çivit Otu Nasıl Kullanılır?

Çivit otunun çok geniş yelpazede kullanım alanları bulunmaktadır. Kanser tedavisi başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde yüzyıllardan bu yana çivit otu kullanılmaktadır. Vücutta yaraların ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavisinde ve cilt bakımında çivit otu ve çivit otu ürünleri kullanılmaktadır. Saç bakımında da çivit otu çok çeşitli olarak kullanılmamaktadır. Çivit otu ile saç boyama ve saç bakımı yapılmasının yanı sıra saç dökülmesi içinde çivit otu kullanılmaktadır.

Yakın zamana kadar kumaş boyamada ve temizlikte çivit otu yoğun olarak kullanılmaktaydı. Mısırda firavunlar döneminde firavun gemileri çivit mavisi ile boyanarak hem gösteriş yapılır hem de diğer gemilerin yol vermesi sağlanırdı.

Tüm bunların haricinde çivit otu; hamur mayalama, ekmek yapımında, deri tabaklamada, peynir yapımında ve alkol mayalanmasında kullanılmaktadır.

Çivit Otu Nerede Bulunur?

Özellikle son dönemlerde şifalı bitkilere olan ilginin artması nedeniyle aktarlarda daha geniş yelpazede şifalı bitkilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca internette alışverişin hızla arttığı bu günlerde birçok şifalı bitkiye internet ortamından da rahatça ulaşabilirsiniz. Çivit otu birçok ünlü alışveriş sitesinde satılmaktadır. Eğer yakınınızda bulunan aktarlarda mevcut değilse buralardan rahatlıkla alabilirsiniz.

çivit otu mavisi

Çivit Otu Mavisi Nedir?

Çivit otu mavisi çivit otundan elde edilen ve özellikle Hindistan bölgesinde yoğun olarak kullanılan bir doğal renktir. Eski mısır döneminde firavun gemilerinin hem güç göstergesi hem de hükümdar gemisi olduğunun belli olması için kullanılmıştır. Kimyasal boyarın icadından önce kumaşların boyanmasında çivit mavisi gibi doğal boyalar oldukça önemliydi. Bunun haricinde beyaz kumaşların temizliğinde de çivit otu kullanılmaktaydı. Yine aynı dönemlerde saç boyasında uygun tonları yakalamak için çivit mavisi kullanılmaktaydı ve bu ton kına yardımıyla sağlanmaktaydı.

Çivit Otunun Zararları

Çivit otunun bilinen herhangi bir zararı yoktur ancak uzun süre kullanılması önerilmemektedir. Bu sebeple bir hastalığın tedavisinde kullanacağınız zaman mutlaka belirli dönemlerde ara vererek kullanmaya devam ediniz.

Hamile hanımların ve emziren annelerin çivit otu kullanımı ile ilgili yapılan herhangi bir tespit olmadığından dolayı bu kişilerin tedbirli kullanmalarını yâda hiç kullanmamalarını önermekteyiz.