Cildiniz Tek Renk Olsun İstiyorsanız… İşte Püf Noktası

Biz insan vücudunun en fazla dış etkenlere maruz kaldığı organımız yüzümüzdür. Yüzümüz sürekli açık kalmakta ve iyi bir bakım gerekmektedir. kışın bile elimize eldiven takıyoruz anacak yüzümüz maalesef açıkta kalıyor. Yaz mevsiminde ise yüzümüz fazlaca güneşe maruz kalabilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde yüzümüzü güneşin zararlı etkenlerinden koruyacak ve yüzümüzün tek renk olması, parlamasını sağlayacak yöntemleri siz değerli okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Yaz mevsiminde ortaya çıkan güneş yanığı, lekeler ve dökülme konusunda uzmanlar uyarılarda bulunurlar ve bu durumdan kurtulmak için zerdeçal maskesini önerirler. Peki, yaz mevsiminin güneşin zararlı etkilerinden yüzümüzü nasıl koruyabiliriz?

Bu konuda uzmanların tavsiyeleri şunlardır.
⦁ Saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkmamaya özen gösterin. Bu saat aralığı güneş ışınlarının en zararlı olduğu anlardır.
⦁ Yaz mevsiminde güneş ve sıcak havalarda parfüm kullanmamalıyız. Parfüm vücudumuz ile temas etmemelidir. Sıcak havada parfüm cildimiz ile temas ederse cildimizde lekelenmeler oluşabilir.
⦁ Saat 10.00 ile 16.00 arasında güneş altında yürümemeye zen gösterin. Eğer o saatler arasında yürüyecek iseniz. Mutlaka güneş kremi kullanın.
⦁ Tatile çıkmadan en az 5 gün öncesinden A vitamini içeren cilt bakım kremlerini kullanmayı sonlandırın. Çünkü A vitamini içeren kozmetik ve bakım kremleri güneş altında ciltte lekelenme yapar.
⦁ Yazın en fazla su kaybı yaşarız. Su kaybının önüne geçebilmek için yaz mevsimi de karpuz, kavun, limon, yoğurt ve çileği bolca tüketebilirsiniz.
⦁ Tatil boyunca gündüz makyaj yapmamaya özen gösterin, makyaj güneş ışınlarının cilde doğal olarak ulaşmasını engelleyip lekelenme yapabilirler.
⦁ Hafif yürüyüş veya egzersiz ile terlemeye çalışın ter cildin doğal koruyucu tabakasını oluşturmaya yardımcı olacak ve cildi güneşin kötü etkilerinden koruyacaktır.

Yüz Maskemizde Zerdeçal, Yoğurt Ve Bal Kullanıyoruz

Zerdeçal tozu kuvvetli bir antioksidandır, ağrı kesici özelliği vardır ve antiseptik ve yara iyileştirici olarak da kullanılır. Yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatır.
Zerdeçal, yoğurt ve bal maskesi, aynı zamanda doğal bir nemlendirici maskedir.

Zerdeçal, Yoğurt Ve Bal Maskesinin Faydaları

⦁ Yazın cildimizin maruz kaldığı güneşin ve susuzluğun etkilerini en aza indirir.
⦁ Ciltteki enfeksiyon ve akne oluşumunu engeller.
⦁ Cildi nemlendirir.
⦁ Cildin kuru ve pullanmış görüntüsünü düzeltir.
⦁ Antioksidan ve nemlendirici etkisi ile kırışıklıkları engeller.

Cildinizi Parlatacak Maske İçin Gerekli Olan Malzemelerimiz:
⦁ 1 çay kaşığı zerdeçal
⦁ 2 çorba kaşığı yoğurt
⦁ 1 çay kaşığı bal
⦁ Cildiniz yağlı ise 1-2 damla limon
⦁ Cildiniz kuru ise içerisine 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı
Zerdeçal tozu ve bal (ayrıca yağlı cildiniz varsa 1-2 damla limon, cildiniz kuru ise zeytinyağı), bademyağı bir kapta karıştırılır ve bir macun kıvamına getirilir. Sonrasında içerisine azar azar yoğurt eklenerek karıştırılmaya devam edilir. İyice karıştırıldıktan sonra, krem kıvamındaki malzeme yüze bir maske gibi sürülüp 20 dakika kadar beklenip su ile durulanır.
Sağlıklı, huzurlu bir ömrünüz olması dileğiyle esen ve hayırla kalınız.