Çıbanı 12 Saatte Kurutan Doğal Yöntem

Çıban Cildimizde derimizde aniden ortaya çıkan, stafilokok denilen bakterinin meydana getirdiği enfeksiyon sonucu oluşan, ağrılı ve mikrobik döküntüdür. Ayrıca iyileşmeleri de oldukça zordur. Genelde bakterilerin kıl köklerine yerleşerek çoğalmasıyla oluşur. Bu içeriğimizde çıban 12 saat içinde en kolay nasıl kurtulabileceğinizi ve tekrar çıkmalarını nasıl önleyeceğinizi anlatacağız.

İlk Yapmamız Gereken Bol Su İçmek

Günde en az 2 litre su içerseniz, vücudunuz ihtiyacı olan tüm suyu alacak ve çıbanlar kendiliğinden geçecektir.

Sıcak Uygulamak

Su içmenin yanında, oluşum aşamasında yakaladığınız çıbanlara mutlaka sıcak su torbası uygulayarak gelişimlerini engellemelisiniz. Çıbanın uç vermesini ve kendi kendine boşalmasını sağlamak için günde 3-4 kez 5-10 dakika sıcak kompres uygulamalıyız. Sıcağa maruz bırakarak bölgedeki akyuvar varlığını arttıracak ve çıbanları henüz oluşmadan engellemiş olacaksınız.

Zerdeçal ve Hintyağı

Doğanın bize sağladığı anti mikrobik özellikleri olan baharat ve yiyecekleri tüketmek de oldukça faydalı olacaktır. Örneğin, eğer zerdeçal, hintyağı ve iyodu yoğun bir macun haline getirerek çıbanın üzerine uygularsanız, çok ciddi faydalarını göreceksiniz.

Soğan Faktörü

Zerdeçalın yanı sıra, soğan da kullanabiliriz. Kestiğiniz yarım soğanı, çıbanın üzerine yerleştirin ve bantlayın. İyileşme süreci hızlanacak ve birkaç güne çıban yok olacaktır.