Cevizli Mozaik Pasta Tarifi

Hayırlı günler dileriz sayın değerli okurlarımız. Bugünkü yazımız ise bir pasta tarifi. Ne demişler tatlı yiyelim tatlı konuşalım. Ağzınızın tadı hep olması dileğiyle değip yazımıza başlıyoruz. İyi okumalar…

Malzemelerimiz:

  • 400 gr pötibör bisküvi
  • 80 gr tereyağı
  • 50 gr bitter çikolata
  • 200 ml süt (1 su bardağı)
  • 15 gr kakao (1 dolu yemek kaşığı)
  • 15 gr pudra şekeri (1 dolu yemek kaşığı)
  • 1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
  • Bir tutam kahve

Hazırlanışı

Pastamıza başlamadan önce tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayıp, göz önüne koyuyoruz. Öncelikle bisküvi, çikolata ve ceviz dışındaki tüm malzemeyi bir tencereye koyarak kısık ateşte hafifi hafif ısıtın. Yeterince ısındığına içerisine 50 gr bitter çikolatayı ekleyin ve çikolata eriyinceye kadar karıştırın. Karıştırmayı bırakmayın, bıraktığınız an çikolata tencerenin dibine yapışacaktır.

Karışımı çok kaynatmayın, çünkü karşımın çok sıcak olmasına gerek yok. Bisküviler gereğinden fazla ezilebilir. Parmağınız yanıyorsa yeterli sıcaklıktadır demektedir.
Ocaktakiler ısınırken bisküvileri ve cevizleri kırıp parçalamaya geçebilirsiniz. Bisküvileri ne kadar iri parçalar halinde kırarsanız o kadar geniş desenlere sahip olur mozaik pastanız. Ne kadar ufak parçalı olursa karıştırırken gözden kaybolacaktır. Bu da pastanızın desenli görünümüne engel olacaktır.

Bu sebeple bir bisküviyi 4-6 parçaya bölseniz yeterli olur.
Tüm malzemeler bir araya getirmek için hazır durumda. Parçalanmış bisküvilerin üzerine sıcak sosumuzu gezdirerek dökelim. Bisküviler sosu çekene kadar ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
Bisküvilerde hafif bir Çıtırcık olması normal. Mozaik pastanızı tamamladığınızda dinlenmeye bırakacaksınız ve çıtır bisküviler de nemlenerek yumuşayacaklardır. Homojen bir karışım elde ettiğinizde kıyılmış cevizleri de karışıma ekleyip bir süre daha karıştırmaya devam edin.

Artık elinizde mozaik pastanız hazır. Tek yapmanız gereken pastanıza nasıl bir form vermek istediğinize karar vermek. Bu tamamen size bağlı. Canınız nasıl isterse öyle yapabilirsiniz. Ama siz istediğiniz bir şekilli kalıbı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kaba önce streç film yerleştirin ve daha sonra hazırlamış olduğumuz karışımı dökün.
Bu sayede pasta karışımınız herhangi bir yere yapışmayacak ve rahatlıkla kalıptan çıkabilecek. Mozaik pastanızı soğumaya bırakın. Bu sırada mozaik pastanın üzerini kaplayacağınız Ganaj ı hazırlayabilirsiniz. Ganaj olmadan olmuyor mu diyebilirsiniz.


Ama demeyin! Olmuyor. Extra çikolata herkesi mutlu eder. Çikolatalı bir tariften daha iyi bir tarif varsa o da Extra çikolatalı tariftir. O yüzden panik yapmayın ve kremanızı ısınması için ocağa koyun. Bu sırada çikolatalarınızı kremanın içerisinde rahat eriyebilmesi için küçük parçalara kıyın. Krema ısınınca çikolatanın üzerine dökün, karışım homojen olana kadar karıştırın ve soğumaya bırakın.

Mozaik pastanızı kalıptan çıkararak ganaj ile kaplayın. Keyfinize göre üzerini Hindistan cevizi koyabilirsiniz, ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.